Małopolskie: kolejarze zablokują zakopiankę

fot: ARC

Przeciwko budowie S1 w Miedźnej protestuje wójt gminy i jej rada

fot: ARC

W związku z wyłączeniem z ruchu szlaku kolejowego Kraków - Zakopane, kolejarze z małopolskiej Solidarności mają zablokować w piątek (14 marca) o godz. 13.30 drogę krajową nr, 7 czyli popularną zakopiankę na wysokości Rabki - Zaborni. Kierowcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami.

Od 3 marca do 18 czerwca ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba kursowanie pociągów na linii Kraków - Zakopane jest zawieszone. Na trasie zastępczo kursują autobusy. Pociągi będą kursowały na tej trasie w wakacje, później od września do grudnia ruch zostanie ponownie wstrzymany.

- Obawiamy się, co będzie z naszym zatrudnieniem. Część kolejarzy związanych z obsługą ruchu kolejowego jest wysyłana na urlopy, część jest przenoszona w rejon Nowego Sącza na inne linie kolejowe - powiedział PAP przewodniczący kolejarskiej Solidarności w Małopolsce Henryk Sikora. Wyjaśnił, że obawy o swoje posady mają dróżnicy, dyżurni ruchu, pracownicy związani z utrzymaniem torowisk i urządzeń do prowadzenia ruchu kolejowego.

Kolejarze będą blokowali zakopiankę przechodząc przez pasy w newralgicznym miejscu trasy Kraków - Zakopane. W Rabce - Zaborni krzyżuje się bowiem zakopianka z drogą w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Chyżnem.

Zdaniem związkowców, ruch kolejowy na linii Sucha Beskidzka - Zakopane nie koliduje w żaden sposób z przebudową linii w okolicach przyszłego zbiornika wodnego.

Utrudnienia w ruchu kolejowym związane są z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie - na linii kolejowej między Stryszowem i Zembrzycami przełożyć trzeba ponad 8,5 km torów - miejsce ich dotychczasowego przebiegu znajdzie się na dnie przyszłego zbiornika.

W grudniu ub.r. zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego.

Zbiornik wodny na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zbiornik zostanie oddany do użytku w 2015 r. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 r.; zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami prac kolejowych na tym terenie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.