Kubalonka: Narciarze-górnicy wystartowali do biegu o mistrzostwo Polski

Biegi kubalonka 2011 gal

fot: Jarosław Galusek

W XII Mistrzostwach Polski Górników w Narciarstwie Biegowym rywalizuje około 50 zawodników

fot: Jarosław Galusek

Pruszącym śniegiem i mroźną zimą powitała dziś przełęcz Kubalonki uczestników XII Mistrzostw Polski Górników w Narciarstwie Biegowym. Przed kilkunastoma minutami sędzia zawodów Janusz Podżorski dał sygnał do rozpoczęcia rywalizacji.

 

Na starcie stanęło około 50 górników-biegaczy z kopalń węgla kamiennego i węgla brunatnego, ale nie tylko. W rywalizacji biorą także udział reprezentantanci górnictwa cynku i ołowiu oraz firm usługowych. Po raz pierwszy w mistrzostwach obecni są również górnicy miedziowi i otworowi. Na zawody zjechali na ogół z rodzinami i przyjaciółmi, głośno dopingującymi nie tylko swoich faworytów.

 

Na mecie najwcześniej są spodziewani zawodnicy najstarszej kategorii wiekowej powyżej 60 lat, którzy mają do pokonania 5-km pętlę. Najmłodsi mają do pokonania 15-km dystans.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Przyjedzie dźwig, zapnie się linę, spawacze upalą wieżę szybową u podstawy, operator położy konstrukcję na ziemię”

Zakłady górnicze znikały jeden po drugim, dziesiątki tysięcy górników odeszło z branży. Był też reportaż o tym, jak likwidowano kopalnię Pstrowski. O tym pisaliśmy dokładnie 30 lat temu w „Trybunie Górniczej” z 29 sierpnia 1996 roku.

Motyka: Pakiet CPN będzie obowiązywał do końca sierpnia

Niższe ceny paliw w ramach pakietu Ceny Paliwa Niżej będą obowiązywać do końca sierpnia, bo na tyle pozwoliło finansowanie z budżetu - poinformował w sobotę minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że rząd nie przewiduje przedłużenia tego pakietu.

Tauron i Tychy chcą współpracować przy wodorze w transporcie

List intencyjny ws. wykorzystania wodoru odnawialnego, w tym wodoru RFNBO, na potrzeby rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego w Tychach podpisały w piątek spółka Tauron H2 oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach - wynika z informacji Taurona.

Korski: Historia i polityka historyczna

Nic dzisiaj o bieżącej polityce nie napiszę, bo wzajemne dogryzania mnie zmęczyły i nie posuwają naszych polskich spraw. Gdzieś tam jednak pojawiają się dwa terminy: historia i polityka historyczna. Intuicyjnie to pierwsze słowo znamy, jak się wydaje, dobrze i rozumiemy chyba tak samo.