Górnictwo: W sprawach związanych z koronawirusem pisz na e-mail: psycholog@nettg.pl

1520934605 bogdanka dol wyrobisko lwb 011 m

fot: LW Bogdanka

Nad Akademią BHP patronat sprawują: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Wyższy Urząd Górniczy

fot: LW Bogdanka

Został uruchomiony e-mail: psycholog@nettg.pl, na który można przysyłać pytania do psychologów z Polskiej Grupy Górniczej i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. W trosce o pracowników wykonujących obowiązki zawodowe w trudnym środowisku górniczym w czasie zagrożenia epidemicznego, psychologowie rozpoczęli wspólny projekt, polegający na udzielaniu specjalistycznych porad.

Współpracę podjęły Anna Bentkowska - psycholog, kierująca Sekcją Rozwoju Zawodowego w Departamencie Wsparcia HR PGG oraz Monika Konwerska i Katarzyna Cichy-Szczepańska - z zespołu psychologów CSRG.

Na nettg.pl publikowane będą systematycznie artykuły w rubryce  Psychoodporność - baza wiedzy psychologicznej na czas kryzysu. Dostarczą praktycznych informacji, jakimi metodami - szczególnie w momentach załamań lub utraty sił - uchronić w sobie kondycję psychiczną, albo skutecznie przywrócić równowagę wewnętrzną.

Psychologom zależy na tym, aby porady były odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby górników, w związku z tym przewidziano kontakt e-mailowy. Pytania i problemy można zgłaszać na psycholog@nettg.pl.
Wstępnie zaplanowano podjęcie następujących tematów:

Radzenie sobie ze stresem i zarządzanie nim w czasie kryzysu

Specyfika pracy pod ziemią a sytuacje kryzysowe

Efektywna komunikacja wraz z zabezpieczeniem się przed fałszywymi informacjami

Zapobieganie konfliktom i zarządzanie konfliktami

Eskalacja emocji i zarządzanie emocjami

Zaburzenia snu w sytuacji kryzysowej

Potrzeby i lęki dzieci w sytuacji kryzysowej

Potrzeby osób starszych w sytuacji kryzysowej

Tematy, których potrzebę określi bieżąca sytuacja.

– Kryzys związany z nowym i trudnym dla wszystkich zagrożeniem zdrowotnym wymaga wsparcia psychologicznego dla osób działających szczególnie w specyficznych branżach, do których należy m.in. górnictwo - tłumaczy pomysłodawca projektu Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG.

Jego ideę pomocy psychologicznej dla pracowników w czasach pandemii z aprobatą przyjęli zarówno Jerzy Janczewski, wiceprezes ds. pracowniczych PGG, jak i Piotr Buchwald, prezes CSRG w Bytomiu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.