Kopalnia gospodarzem etapu 81. Tour the Pologne

fot: Kopalnia Soli Wieliczka

Tuż przy szybie Mikołaja Daniłowicza otwarto „miasteczko startowe” wyścigu TdP

fot: Kopalnia Soli Wieliczka

+5 Zobacz galerię

Galeria
(8 zdjęć)

W niedzielne przedpołudnie, 18 sierpnia, tuż przy szybie Mikołaja Daniłowicza otwarto „miasteczko startowe” wyścigu TdP, gdzie na miłośników kolarskich zmagań czekała moc atrakcji i sportowych emocji. 7. Ostatni etap legendarnego, polskiego wyścigu liczył 142 kilometrowy odcinek trasy i finalizował go w Krakowie - informują służby prasowe Kopalni Soli Wieliczka.

Kolarzy obserwowało kilka tysięcy miłośników sportu i rekreacji, pośród których znaleźli się zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Wieliczkę. Wydarzenie uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli Wieliczka. Strefa startowa zapewniała także okazję do obserwacji spotkań sportowców na żywo, a następnie słynny wyścig można było śledzić w telewizyjnych relacjach.

Pośród reprezentantów Kopalni Soli Wieliczka, uczestniczących w wydarzeniu, znaleźli się; Marian Leśny, prezes kopalni, Łukasz Sadkiewicz, członek zarządu,  Barbara Ptak, prezes Kopalni Soli Wieliczka Turystyka oraz Mariusz Kot, członek zarządu Kopalni Soli Wieliczka Wsparcie. W sportowym spotkaniu wzięli udział także Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne oraz kolarz i wieliczanin, Rafał Majka.

- Tworzymy to wydarzenie od lat 90-tych, mam nadzieję, że współpraca z Lang Team potrwa jeszcze długo. Mówią, że żeby kogoś poznać, trzeba z nim zjeść beczkę soli. Nam jeszcze trochę w tej beczce soli pozostało. Zapraszam na 81. Tour de Pologne prosto z Kopalni Soli Wieliczka - zaznaczył prezes Marian Leśny, otwierając część oficjalną 7. etapu 81. Tour de Pologne.

- To wielka radość ścigać się, gdy ma się blisko siebie tłumy ludzi i taką serdeczność, wszystko co przygotowujemy jest dla Was, dziękuję gospodarzom za wsparcie! - powiedział Czesław Lang.

Kopalnia zadbała również o najmłodszych uczestników wydarzenia. Obok licznych niespodzianek, w ramach akcji #Bezpiecznie z kopalnią, promowano bezpieczne spędzanie czasu wolnego w ramach wakacyjnych wycieczek. Dzieciom rozdawano opaski bezpieczeństwa, które mogą służyć w odnalezieniu osoby zagubionej w tłumie.

Peleton miał okazję finalizować cały wyścig, przemierzając malownicze tereny małopolski. W ramach rozgrywki, na trasie w kierunku Myślenic ulokowano premię lotną LOTTO. W dalszej części, uczestnicy wyścigu powalczyli na premiach specjalnych; Decathlon w Czernichowie i Soudal w Kaszowie.

Zmagania zakończono tradycyjnie już, na krakowskich Błoniach, gdzie poznaliśmy zwycięzców wszystkich kategorii, w tym klasyfikacji generalnej 81. TdP. Ostatecznie to Olav Kooij wygrał 7. Etap Tour de Pologne na trasie z Kopalni Soli Wieliczka do Krakowa (142 km), tym samym umacniając swą pozycję wśród liderów wyścigu. Pamiątkową solną rzeźbę dla zwycięzcy finałowych zmagań, wręczył Marian Leśny, prezes Kopalni Soli Wieliczka.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.