Konferencje: przy Wiejskiej o węglu bez kompleksów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jeśli Unia Europejska przegrywa walkę konkurencyjną, to właśnie dlatego, że brakuje w niej inżynierów i techników - powiedział Jerzy Buzek odbierając diamentową nagrodę.

fot: Andrzej Bęben/ARC

O skutkach, jakie niesie pakiet energetyczno-klimatyczny UE i możliwościach przeciwdziałania jego konsekwencjom dyskutowali uczestnicy konferencji "Gospodarka niskoemisyjna, węgiel kamienny - realia polskie" zorganizowanej we wtorek 6 listopada przez Komisję Gospodarki Narodowej Senatu RP we współpracy ze spółkami węglowymi: Katowickim Holdingiem Węglowym, Kompanią Węglową, Jastrzębską Spółką Węglową oraz Tauronem Polską Energią.

Konferencja jest trzecim z kolei spotkaniem zorganizowanym przez Komisję Gospodarki, które dotyczyły paliw. Dwie pierwsze konferencje poświęcono gazowi łupkowemu i węglowi brunatnemu.

Gości przywitał senator Marek Ziółkowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej. Pierwszy z prelegentów, prof. Jerzy Buzek przekonywał, iż od pakietu odejść się nie da, a próby jego renegocjacji politycznie mogą przynieść Polsce więcej szkody niż jego skutki. Zamiast kontestować pakiet powinniśmy się skoncentrować na działaniach, które nie dopuszczą do zaostrzenia jego zapisów, a atutem Polski powinny być nowe technologie, wśród których ważne miejsce zajmuje CCS.

Analizę skutków wejścia w życie pakietu klimatycznego w oparciu o raporty McKinsey'a i EnergySys zaprezentowali Małgorzata Mika z Ministerstwa Gospodarki i Herbert Leopold Gabryś, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu.

Drugi panel, dotyczący stanu obecnego i perspektyw górnictwa węgla kamiennego w Polsce, zainicjował prof. Antonii Tajduś, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który na wstępie swojego wystąpienia stwierdził, że nie wierzy w negatywny wpływ dwutlenku węgla na środowisko. Profesor wskazał, że w ostatnich czterech latach globalne zużycie węgla wzrosło o ok. 80 proc.

O planach rozwojowych spółek węglowych związanych m.in. ze zwiększeniem efektywności energetycznej oraz wykorzttaniem takich możliwości jak spalanie metanu czy podziemne zgazowanie węgla mówili prezesi: Joanna Strzelec-Łobodzińska i Roman Łój, a Jarosław Zagórowski, prezes JSW wskazywał, że historie rozwoju UE związana jest z węglem i pytał retorycznie, czy rezygnując z tego paliwa chcemy cofnąć się w rozwoju o dziesięciolecia.

O aspekcie środowiskowym, dotyczącym węgla jako stałego elementu biosfery Ziemi mówił dr hab. Mirosław Nakonieczny z Uniwersytetu Śląskiego, a problem kontekstu globalnego cieplejszego klimatu zaprezentuje prof. Jacek Jania z Komitetu Badań Polarnych PAN.

Trzeci panel konferencji koncentrował się będzie na problemach transformacji sektora energetycznego. Głos zabiorą miedzy innymi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia oraz Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.