Konferencje: polsko-czeskie prestiżowe spotkanie

1333690377 flag of the czech republic 2007 prague

fot: wikipedia

Czesi, podobnie jak my, obawiają się migracji energochłonnych gałęzi przemysłu na wschód

fot: wikipedia

Już po raz osiemnasty radzić będą w Ostrawie (15 bm.) przedstawiciele czeskiego i polskiego biznesu. W tym roku konferencji, odbywającej się tradycyjnie w gościnnych murach czeskiego ratusza (radnicy), przyświeca hasło: "Otwieramy platformę współpracy w ramach Europy Środkowej".

Jak zapewniają organizatorzy - Czesko-Polska Izba Handlowa, Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze - problemów do rozwiązania pozostaje wciąż wiele.

- Naszym celem jest tym razem zwrócenie uwagi na współpracę regionów przygranicznych. Do omówienia pozostają wciąż szczegóły wspólnych działań na płaszczyźnie środokowoeuropejskiej. Dialog przedsiębiorców naszych krajów sprzyja rozwojowi współpracy gospodarczo-handlowej, a także wymianie społecznej i kulturalnej. To potwierdzają doświadczenia minionych lat - przyznaje Magdalena Holeksova, dyrektor Czesko-Polskiej Izby Handlowej.

Najliczniejszą reprezentację będą miały w tym roku branże: metalurgiczna, energetyczna, metalowa, spożywcza, marketingowa, usługowa, transportowo-logistyczna i turystyczna. Ale o górnictwie też będzie się mówiło, i to wcale niemało. W Ostrawie i Karwinie działają polskie firmy świadczące usługi dla tamtejszych kopalń. Stąd nad konferencją patronat roztoczyła spółka OKD.

Wśród zaproszonych do dyskusji gości są m.in. prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, dyrektor Departamentu Spraw Europejskich Ministerstwa Gospodarki RP Marek Korowajczyk, dyrektor Departamentu Krajów Europejskich Ministerstwa Przemysłu i Handlu ČR Martin Pospíšil, radca handlowy Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie Karel Kysilka i prezes zarządu Czesko-Polskiej Izby Handlowej Jiří Cienciala. O problemach współpracy przygranicznej mówić będą również przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego RP.

We wczesnych godzinach popołudniowych planowane jest spotkanie w ramach inicjatywy polsko-czesko-słowackiej. Omawiane będą problemy współpracy gospodarczej i rozwoju biznesu w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej pomiędzy województwami przygranicznymi: śląskim, opolskim, morawsko-śląskim i żylińskim. Głos zabierze Jaroslav Palas, hetman (marszałek) województwa morawsko-śląskiego. Miejscem dalszego ciągu debaty będą ogrody Konsulatu Generalnego RP.

Doroczne spotkanie czeskiego i polskiego biznesu w Ostrawie jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziedzinie kontaktów gospodarczych obu krajów. Uczestniczy w nim ponad 250 osób, w tym właściciele firm, szefowie przedsiębiorstw oraz instytucji państwowych, samorządowcy i przedstawiciele urzędów centralnych.

Patronat medialny nad tegoroczną konferencją objęły Trybuna Górnicza, redakcja portalu nettg.pl, a także ostrawski Hornik, gazeta środowiska górniczego w Czechach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.