Konferencja: w Sejmie o encyklice Laudato si

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na wybory parlamentarne wydamy 130 mln zł, z czego 42 mln zł pójdzie na diety dla członków komisji wyborczych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Każdy człowiek jest powołany, by dbać o Ziemię; papież Franciszek zaprasza do dialogu nt. kryzysu ekologicznego i społecznego na świecie - mówił kard. Gerhard Ludwig Mueller podczas konferencji nt. zrównoważonego rozwoju w świetle ekologicznej encykliki Laudato si.

Prezydent Andrzej Duda uważa, że coraz pilniejsza staje się szeroka debata nt. zagadnień poruszanych w encyklice. Na konieczność solidarności wobec kryzysu ekologicznego i współpracy na rzecz środowiska zwróciła uwagę premier Beata Szydło.

W sobotę (15 października) w Sejmie na temat "Zrównoważonego rozwoju w świetle encykliki Laudato si" dyskutują przedstawiciele Kościoła katolickiego i polskich władz. Obecni są m.in. poza prefektem kongregacji nauki i wiary Stolicy Apostolskiej kardynałem Gerhardem Ludwigiem Muellerem także: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Mateusz Morawiecki, minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, która odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister środowiska Jan Szyszko oraz liczna delegacja parlamentarzystów.

Mueller podkreślił, że głównym tematem ekologicznej encykliki papieża Franciszka jest "odpowiedzialność każdego człowieka w stosunku do Ziemi, traktowanie jej jako wspólny dom". Jest to niezmiernie istotne - jak mówił - w dobie kryzysu ekologicznego, z jakim boryka się świat i który zagraża przyszłości. Wśród problemów wymienił: trudności z dostępem do wody pitnej, złej jakości powietrze, degradację gleb rolnych i lasów, głód, migracje.

- Wszyscy są powołani do tego, by dbać o duży piękny dom, w którym Bóg zapewnił miejsce dla każdego z nas - podkreślił prefekt.

Mueller zwrócił uwagę, że papież Franciszek zaprasza do wspólnego dialogu na temat kryzysu ekologicznego i społecznego na świecie. "To są dwie strony tego samego medalu, które zagrażają naszemu wspólnemu domowi. Nie chodzi tutaj o teoretyczne rozwiązania. Papież nie jest usatysfakcjonowany jakąś marginalną poprawą, wskazuje natomiast na głębokie nawrócenie" - mówił przedstawiciel Watykanu.

O konieczności debaty na temat encykliki napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji. Zwrócił w nim uwagę, że papieska encyklika oprócz konieczności dbania o środowisko omawia też duchowe i moralne konsekwencje naszych wyborów. - Potrzeba szerokiej debaty społecznej dotyczącej zagadnień poruszanych w encyklice wydaje się coraz pilniejsza - zaznaczył prezydent.

Duda dodał, że budując Polskę XXI wieku czerpiemy z doświadczeń i tradycji naszych przodków, które opierają się o zdobycze cywilizacji chrześcijańskiej.

- To z tego wielkiego dziedzictwa narodził się polski etos wolności i solidarności. Jestem przekonany, że Polska przyszłości będzie zamożna, sprawiedliwa i bezpieczna, że będzie czystym i przyjaznym środowiskiem życia, pracy, twórczości, wypoczynku. Jednak podstawowym i rozstrzygającym tego warunkiem jest przyznanie pierwszeństwa dobru wspólnemu - napisał prezydent.

Z kolei premier Beata Szydło w liście odczytanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego zwróciła uwagę, że obecnie potrzebna jest budowa "nowej powszechnej solidarności wobec kryzysu ekologicznego, i postulatów na rzecz współpracy na rzecz środowiska dobra publicznego i mienia całej ludzkości".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.