Koleje: więcej pociągów w okresie świąt

fot: Andrzej Bęben/ARC

Związkowcy podają, że wniosku o odebranie przywilejów władzom PKP SA nie należy traktować jako rozszerzenia postulatów w toczącym się z pracodawcami sporze zbiorowym

fot: Andrzej Bęben/ARC

Więcej pociągów m.in. na trasach Warszawa-Wrocław czy Kraków-Łódź oraz dodatkowe składy np. z Białegostoku do Zakopanego i z Terespola do Warszawy - to wielkanocna oferta przewoźników kolejowych. Kolejarze apelują jednak, by bilety kupować z wyprzedzeniem.

Jak poinformował w czwartek, 28 marca, prezes PKP Intercity Janusz Malinowski, na czas wielkanocnych wyjazdów przewoźnik uruchomi osiem dodatkowych pociągów oraz wzmocni część kursujących składów. Dodatkowe pociągi wyjadą na trasy: Bielsko-Biała-Warszawa, Wrocław-Warszawa, Terespol-Kraków Płaszów, Białystok-Zakopane, Zakopane-Białystok, Zakopane-Warszawa, Terespol-Warszawa i Krynica-Warszawa.

- Normalnie w trakcie miesiąca używamy średnio 1118 wagonów dziennie. W okresie świątecznym zaplanowaliśmy włączenie do ruchu dodatkowych 240 wagonów. Daje to ok. 11 tys. miejsc więcej. Planujemy wzmocnienie dodatkowymi wagonami 190 pociągów - wyjaśnił Malinowski.

Przewozy Regionalne poinformowały w komunikacie, że w czasie świąt 27 dalekobieżnych pociągów InterRegio tego przewoźnika będzie kursować częściej. Chodzi o pociągi, które zwykle jeżdżą w piątki i niedziele. Jak poinformowała spółka, większość z nich będzie jeździła dodatkowo w czwartek, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny i poświąteczny wtorek. "Aby zapewnić podróżnym jak największą wygodę, Przewozy Regionalne dołączą do niektórych składów obsługujących najpopularniejsze trasy więcej wagonów" - poinformował Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych.

Dodatkowe kursy InterRegio zaplanowano na trasach: Wrocław-Katowice-Kielce-Lublin-Chełm, Kraków-Częstochowa-Łódź, Warszawa-Białystok i Łódź-Wrocław. Więcej połączeń będą mieli do dyspozycji również wyjeżdżający z Poznania w kierunkach: Częstochowy, Kielc, Łodzi, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Szczecina.

Jak wskazał Malinowski, świąteczny szczyt przewozowy już się rozpoczął, a największy ruch spodziewany jest w czwartek i piątek. "Zachęcamy do kupowania biletów z wyprzedzeniem; pasażerowie będą mieli pewność, że będą mieli miejsce siedzące, a my zyskamy możliwość śledzenia frekwencji w pociągach i reagowania na bieżąco, na przykład podstawienia dodatkowego wagonu" - powiedział prezes PKP Intercity. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Blisko połowa Polaków biorących kredyt miała problem z jego spłatą

Blisko połowa badanych Polaków biorących kredyt miała problem z jego spłatą - wynika z badania "Polacy i kredyt: między finansową odpowiedzialnością a codziennymi potrzebami i pragnieniami". Co trzecia osoba, poza kredytem hipotecznym ma jeszcze przynajmniej trzy zobowiązania finansowe.

Planujesz kredyt? W maju spadła zdolność kredytowa Polaków

Maj przyniósł trzeci z rzędu spadek zdolności kredytowej; np. singiel zarabiający około 6 tys. zł netto może liczyć na kredyt o blisko 3 proc. niższy niż w kwietniu - wynika z raportu RynekPierwotny.pl. Najbardziej, bo o ok. 5 proc. zmalała zdolność kredytowa rodzin z dzieckiem.

Chorzów: Kolejne przejazdy pod estakadą zostaną otwarte 5 czerwca

Przejazdy pod estakadą w rejonie ul. Jana Faski i Pocztowej zostaną udostępnione kierowcom w piątek 5 czerwca - zapowiedział Urząd Miejski w Chorzowie. Otwarty zostanie również znajdujący się przy nich parking P2.

Spór o farmę fotowoltaiczną w Parku Śląskim. Chorzów blokuje inwestycję

Władze Parku Śląskiego chcą zbudować farmę fotowoltaiczną, która w przyszłości mogłaby rocznie dawać nawet do 2 mln zł oszczędności na opłatach za energię. Instalacja miałaby powstać na terenie, który od zawsze był zapleczem technicznym parku, ale ten plan został (na razie?) zablokowany przez miasto Chorzów.