Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

fot: Maciej Dorosiński

KPK składa się z ponad 220 projektów zakładających modernizację 9 tys. km torów

fot: Maciej Dorosiński

W ciągu kilku tygodni Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce ogłosić przetarg na studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Przetarg miał być w 2019 r., ale jego przygotowanie opóźniły konsultacje m.in. z zarządcą kolejowej infrastruktury, spółką PKP PLK.

Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM - działającego od 2018 r. związku 41 samorządów, którego jednym z ustawowych zadań jest transport publiczny. Wykonana przez ekspertów Politechniki Śląskiej czterowariantowa koncepcja Kolei Metropolitalnej była gotowa w styczniu ub. roku, w kolejnych miesiącach uzupełniano ją o suplement przygotowywany na podstawie szerokich konsultacji.

W drugiej połowie ub. roku władze GZM mówiły o pracach nad kolejnym krokiem - przetargiem na studium wykonalności Kolei Metropolitalnej, który miał być ogłaszany w listopadzie lub grudniu.

Odpowiedzialny za transport członek zarządu Metropolii Grzegorz Kwitek pytany w środę, 8 stycznia, o tę kwestię powiedział PAP, że założenia do przetargu były konsultowane m.in. ze spółką PKP PLK, Urzędem Marszałkowskim Woj. Śląskiego czy Kolejami Śląskimi.

- Uwagi do założeń, które spłynęły, spowodowały drobne przesunięcie. Dość istotne uwagi, związane z planami inwestycyjnymi, które wcześniej nie były artykułowane, zgłosiły PLK. Zakładamy, że uda się ogłosić przetarg w ciągu kilku tygodni - powiedział członek zarządu GZM.

Zaznaczył, że jedną z podstaw dla opracowania studium będzie uzupełniona koncepcja Kolei Metropolitalnej. Inną podstawą ma być zamówione kilka lat temu studium transportowe dla subregionu centralnego woj. śląskiego, do którego w ostatnich miesiącach powstawał tzw. koreferat. W tym roku aktualizowany będzie jeszcze tzw. model ruchu, przygotowany w ramach studium.

Kwitek wyjaśnił, że funkcjonowanie transportu na terenie GZM w ostatnim czasie zmieniało się - np. w ciągu ostatnich dwóch lat, także przy finansowym wsparciu Metropolii, o 20 proc. wzrosła liczba pasażerów Kolei Śląskich. Jednocześnie praktycznie wyczerpana została przepustowość głównych linii kolejowych, po których pociągi regionalne jeżdżą dziś razem z dalekobieżnymi i towarowymi.

- Wykonawca studium wykonalności będzie miał za zadanie na bieżąco patrzeć, co się dzieje. W tej chwili w PLK trwają prace nad nową strategią inwestycyjną. W najbliższej unijnej perspektywie finansowej ma zostać wykonane studium wykonalności rozbudowy odcinka linii Będzin - Zawiercie, z separacją ruchu regionalnego - zaznaczył członek zarządu GZM.

- Docelowo separacja ma być od Zawiercia po Tychy - zasygnalizował Kwitek. Przypomniał, że prace projektowe dla odcinka Będzin - Katowice Ligota dobiegają końca, a dla pozostałych odcinków trwają prace studialne.

- Najmniej zaawansowany jest chyba odcinek Gliwice - Katowice, ale tu też będziemy pracować nad wykazaniem potrzeby separacji - zapowiedział.

- Widzimy, że nasze plany dotyczące Kolei Metropolitalnej wpisują się w to, co robią już PLK. Jak to policzyliśmy, nie będzie trzeba aż tylu miliardów, ile początkowo zakładano, jeśli chodzi o dodatkowe potrzebne środki na Kolej Metropolitalną, bo część tych prac jest już projektowanych. Widzimy np. zapisane w Programie dla Śląska 4 mld zł pod hasłem Śląska Kolej Aglomeracyjna - wskazał Kwitek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.