Katowicki przewoźnik przyjął ofertę na pięć autobusów elektrycznych

1513346014 pkmman44 umkatowice

fot: UM Katowice

Piętnaście tzw. krótkich autobusów MAN wyposażono w klimatyzację i wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych, starszych, niedowidzących i matek z dziećmi

fot: UM Katowice

Jedyną otrzymaną ofertę na dostawę pięciu elektrycznych autobusów miejskich o długości około 12 m zaakceptował samorządowy przewoźnik z Katowic. Przekroczyła ona o blisko 1,8 mln zł brutto założony budżet na ten zakup - w wysokości nieco ponad 13,5 mln zł brutto.

W przetargu na zakup nowego elektrycznego taboru elektrycznego Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice (PKM) otrzymało tylko ofertę spółki Solaris Bus & Coach. Opiewa ona na 15,3 mln zł brutto; jednostkowa cena za autobus wynosi w niej niespełna 3,1 mln zł brutto.

Otwierając 7 czerwca oferty PKM podał, że na sfinansowanie zakupu przeznaczył 13,53 mln zł brutto. Cena Solarisa wyniosła 15,31 mln zł brutto. W ostatnich dniach przewoźnik poinformował, że zaakceptował tę ofertę. W ten sposób zrealizuje zakup, na który pozyskał już unijne dofinansowanie.

Trwające od końca kwietnia br. postępowanie katowickie PKM ogłosiło po tym, jak w marcu odstąpiło od umowy z konsorcjum Ursus Bus na dostawę pięciu takich pojazdów. Jako podstawę odstąpienia od umowy zamawiający wskazał wówczas opóźnienie.

Pierwotny przetarg na dostawę łącznie dziesięciu nowych autobusów elektrycznych PKM Katowice ogłosiło w czerwcu 2017 r. Postępowanie to podzielono na dwie części - dotyczące pięciu autobusów przegubowych, 18-metrowych i pięciu jednoczłonowych, 12-metrowych.

Pod kątem pierwszej części spłynęła tylko jedna oferta - Solarisa, opiewająca na 16,3 mln zł brutto (przy budżecie zamówienia 13,8 mln zł brutto). W drugiej oferty złożyły Ursus, na 10,3 mln zł brutto i Solaris, na 14,1 mln zł brutto (przy budżecie zamówienia 12 mln zł brutto).

W grudniu 2017 r. przewoźnik informował, że pierwszą część przetargu wygrał Solaris; miesiąc później natomiast - o zwycięstwie w drugiej części Ursusa. Choć producent ten zyskał mniejszą liczbę punktów w przetargowym kryterium właściwości techniczno-eksploatacyjnych (26 na 40 możliwych), pokonał Solarisa ceną (zdobywając tu 60 punktów, wobec niespełna 44 konkurenta).

Informując z końcem stycznia br. o rozpoczęciu kursów przez pierwszego elektrycznego Solarisa (pięć wozów tego producenta dotarło już z opóźnieniami do Katowic), spółka nie komentowała perspektyw dostaw nowych Ursusów, potwierdzając tylko opóźnienia. Następnie jednak w marcu br. odstąpiła od umowy.

W ponownym przetargu PKM przygotował podobną specyfikację zamawianych autobusów, jak w pierwotnym, z wyjątkiem m.in. baterii o większej pojemności: co najmniej 200 kilowatogodzin (poprzednio 115 kWh); przewidziano również odpowiednio dłuższe czasy ładowania do 100 proc.

W poprzednich latach, aby wymienić łącznie ponad połowę swego taboru, ten jeden z czterech największych przewoźników w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotował dwa projekty, zakładające unijne wsparcie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.