Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 015.74 USD (-0.27%)

Srebro

80.18 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

104.48 USD (-0.26%)

Gaz ziemny

3.12 USD (+0.68%)

Miedź

5.76 USD (+1.09%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 015.74 USD (-0.27%)

Srebro

80.18 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

104.48 USD (-0.26%)

Gaz ziemny

3.12 USD (+0.68%)

Miedź

5.76 USD (+1.09%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Katowice: za rok w czerwcu otwarcie nowego biurowca przy Spodku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Tuż obok Spodka ma powstać, 66-metrowy biurowiec KTW. Pierwsza faza tego projektu przewiduje udostępnienie ok. 18,3 tys. m2 powierzchni. Tak finalnie ma się prezentować ten obiekt

fot: Andrzej Bęben/ARC

Pierwszy z dwóch zaprojektowanych biurowców, powstający od ponad roku w pobliżu hali katowickiego Spodka, ma zostać otwarty 1 czerwca przyszłego roku - poinformowali we wtorek przedstawiciele inwestora. Budowa pierwszego biurowca przekroczyła już półmetek.

Docelowo powstający w pobliżu hali widowiskowo-sportowej Spodek oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego kompleks pod nazwą .KTW będzie składał się z dwóch obiektów, połączonych trzypoziomowym podziemnym garażem. Biurowce pomieszczą głównie biura, ale też placówki handlowo-usługowe. Za teren pod budowę inwestor - spółka TDJ Estate - zapłaciła 29 mln zł.

Budowany od 13 miesięcy budynek .KTW I będzie miał wysokość 66 metrów. Dotychczas zrealizowano 12 z 14 planowanych kondygnacji nadziemnych, a budynek sięga już 46 metrów. W podziemnym garażu i na pierwszych dziesięciu kondygnacjach nad ziemią zostały wykonane słupy i ściany. Trwają prace związane z betonowaniem stropu 12. piętra. Od maja trwa montaż elewacji, którą tworzą panele ze szkła i prefabrykowanego betonu, które okala metalowa rama. Generalnym wykonawcą .KTW I jest katowicki oddział firmy Strabag. Drugi biurowiec ma powstać później, w kolejnej fazie inwestycji.

Z danych świadczącej usługi na rynku obrotu nieruchomościami globalnej firmy Savills wynika, że Katowice są obecnie czwartym największym regionalnym rynkiem biurowym, a piątym ujmując również krajowego lidera - Warszawę. W ubiegłym roku wielkość nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Górnego Śląska przekroczyła 443,1 tys. m kw., a w budowie są kolejne biurowce, które zaoferują łączną powierzchnię blisko 30,5 tys. m kw.

W 2016 r. w Katowicach oddano do użytku ponad 51,6 tys. m kw. nowych powierzchni biurowych - ponad dwa razy więcej niż średnio co roku w minionych 10 latach. Jednak z raportu opublikowanego w maju br. wynika, że mimo inwestycji będących w toku, prognozowana na 2017 r. podaż nowej powierzchni biurowej w Katowicach będzie jedną z niższych od kilku lat i najniższą wśród głównych miast w Polsce.

W zeszłym roku w Katowicach powstały m.in.: drugi biurowiec Silesia Star grupy LC Corp, kolejny budynek A4 Business Park realizowany przez Echo Investment oraz trzeci obiekt Silesia Business Park firmy Skanska. Największa realizowana obecnie inwestycja tego typu to właśnie zlokalizowany w ścisłym centrum Katowic 66-metrowy biurowiec .KTW - pierwsza faza tego projektu przewiduje udostępnienie ok. 18,3 tys. m kw. powierzchni. Inne planowane na najbliższe lata obiekty to m.in. Baildon Business Park (41,8 tys. m kw.) i Grand Central (14 tys. m kw.).

Według danych firmy Savills, zasoby powierzchni biurowej w Katowicach na koniec pierwszego kwartału 2017 r. wyniosły 447 tys. m kw. Zaletą rynku jest fakt, że duża część dostępnych biurowców jest stosunkowo młoda. Ponad jedna trzecia obiektów została oddana do użytku nie później niż w 2014 r. Połowa z istniejących projektów ma powierzchnię ponad 10 tys. m kw.

Inwestorem biurowca .KTW jest spółka TDJ Estate, będąca jednym z pięciu głównych obszarów aktywności Grupy TDJ - właściciela m.in. giełdowych spółek Famur i Kopex. TDJ Estate specjalizuje się w realizacji projektów w obszarze nieruchomości mieszkaniowych, biurowych oraz gruntowych. Portfolio inwestora obejmuje obiekty budowlane i działki zlokalizowane w dużych polskich miastach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego polskie kopalnie i elektrownie są zagrożone? Kulisy sabotażu, który mógł pozbawić ciepła pół miliona osób

Polska znajduje się w czołówce państw Europy Środkowo-Wschodniej pod względem ogólnej liczby cyberataków na gospodarkę. Ich liczba bije rekordy. W górnictwie i energetyce utrata kontroli nad procesami przemysłowymi bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu publicznemu, pracownikom i mieszkańcom. „Analiza incydentów w sektorze energetycznym i wydobywczym wskazuje jednoznacznie: przejęcie kont użytkowników, kont serwisowych i uprawnień administracyjnych jest bezpośrednią przyczyną sukcesu większości włamań do infrastruktury krytycznej” – zwracają uwagę autorzy raportu zatytułowanego „Odporność cyfrowa sektorów: surowcowego, wydobywczego oraz energetycznego”.

Szukasz mieszkania? Pamiętaj, teraz możesz utargować nawet kilkanaście procent

Ceny transakcyjne na rynkach mieszkaniowych w największych miastach były w ubiegłym roku od 11 do 15 proc. niższe od cen ofertowych - wynika z raportu serwisu SonarHome.pl. W ocenie ekspertów, dla zainteresowanych zakupem oznacza to pole do negocjacji ze sprzedającymi.

Rosa: Górnictwo nie ma setek lat przyszłości, ale dziś to filar bezpieczeństwa

- Nasz miks energetyczny i bezpieczeństwo państwa – czy nam się to podoba, czy nie – wciąż opierają się na węglu. Z mojej perspektywy o wiele lepszy jest polski, śląski węgiel, niż ten importowany - podkreśla posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

PAŻP szuka kontrolerów ruchu lotniczego

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła rekrutację na rozpoczynający się w drugiej połowie br. kurs, w ramach którego można uzyskać prawo do wykonywania zawodu kontrolera ruchu lotniczego - poinformowała PAŻP w komunikacie. Obecnie w Agencji pracuje ponad 600 kontrolerów.