Śląsk: Katowice rozbudowują infrastrukturę drogową

fot: Krystian Krawczyk

Zgodnie z informacją miasta, termin rozpoczęcia zamawianych teraz robót budowlanych planowany jest na drugi kwartał br.

fot: Krystian Krawczyk

Wykonawcę sześciu inwestycji drogowych w Katowicach, które mają skomunikować tereny mieszkaniowe i usługowe, wybrał samorząd tego miasta. Prace za ponad 148 mln zł ma wykonać w niespełna dwa lata Budimex - podała w piątek rzeczniczka magistratu Sandra Hajduk.

Jak wyjaśniła cytowana przez Hajduk zastępczyni dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w miejskiej spółce Katowickie Inwestycje Agnieszka Dutkiewicz, chodzi o jedno z większych zamówień Katowic pod kątem wartości i zakresu prac, których realizacja rozpocznie się w tym roku.

- To sześć układów drogowych, które zlokalizowane są w różnych częściach miasta. Ich powstanie wpłynie zarówno na komfort życia mieszkających w ich okolicy, ale także przełoży się na sprawniejsze i wygodniejsze poruszanie się wszystkich katowiczan. Warto też podkreślić, że wraz z rozbudową sieci dróg powstaną nowe rozwiązania dla pieszych i rowerzystów - wskazała Dutkiewicz.

Jedna z części tego zamówienia, dotycząca tzw. Strefy Kultury przy centrum, zapewni nowe połączenie dzielnicy Bogucice z al. Roździeńskiego: będzie to m.in. przedłużenie ul. Dobrowolskiego do ul. Katowickiej z rondem u ich zbiegu, a także nowy odcinek ul. Mieroszewskiego - od skrzyżowania z ul. Bończyka do nowego przedłużenia ul. Dobrowolskiego.

W centrum powstanie przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna. Na osiedlu Tysiąclecia, jednym z największych w Polsce, powstanie nowy układ drogowy w rejonie ul. Tysiąclecia 88, który m.in. usprawni dojazd do podstacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Ponadto przetarg obejmuje: przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Gospodarczej oraz w rejonie ul. Korczaka i ul. Deszczowej, a także budowę układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej i Wilczewskiego. Inwestycje mają obejmować rozwiązania dla kierowców samochodów, komunikacji miejskiej, pieszych oraz rowerzystów.

W przetargu oferty złożyło trzech wykonawców: najtańsza kosztuje ok. 144 mln zł brutto, najdroższa - 151 mln zł brutto. W procesie oceny ofert wybrano środkową, złożoną przez Budimex, wartą ponad 148 mln zł brutto. Wybór Budimeksu nie jest jeszcze prawomocny.

Zgodnie z informacją miasta, termin rozpoczęcia zamawianych teraz robót budowlanych planowany jest na drugi kwartał br., a zakładany czas na realizację wszystkich tych inwestycji to niespełna dwa lata od podpisania umowy.

Samorząd Katowic - po zakończeniu w poprzednich latach dwóch dużych inwestycji drogowych w postaci budowy nowych węzłów przelotowych tras w dzielnicach Giszowiec i Piotrowice - koncentruje się teraz na mniejszych zadaniach tego typu. Jednym z nich jest przedłużenie ul. Bocheńskiego do południowych dzielnic miasta (obecnie trwa tu proces wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.