Katowice: ważny dzień w życiu województwa

fot: Andrzej Bęben/ARC

Posiedzenie WRDS rozpocznie się o godz. 11.00 w Sali Marmurowej Sejmu Śląskiego

fot: Andrzej Bęben/ARC

To jest już pewne. W środę (14 września) w obradach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zostanie przyjęte "Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego". W posiedzeniu uczestniczył będzie m.in. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Wcześniejsze informacje portalu górniczego nettg.pl potwierdziło w komunikacie biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

"Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego" to program wszechstronnego rozwoju regionu opierający się na trzech zasadniczych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. Zostanie on przyjęty w formie rekomendacji WRDS kierowanej do rządu.

Jak podkreśla Dominik Kolorz, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach i szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, dokument nie został opracowany przez władze centralne, lecz został stworzony wspólnymi siłami wszystkich partnerów społecznych z katowickiej WRDS.

- Pracowaliśmy nad tym programem wspólnie, ponad podziałami. I marszałek województwa, który jest z PO, i wojewoda, który reprezentuje rząd PiS, i związki zawodowe, i pracodawcy, również przedstawiciele rzemiosła. Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że uzyskaliśmy delegację do realizacji tego programu dla Śląska w ramach tzw. planu Morawieckiego. Porozumienie, które w środę przyjmie WRDS, ma stać się integralną częścią rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

Posiedzenie WRDS rozpocznie się o godz. 11.00 w Sali Marmurowej Sejmu Śląskiego. Obok przedstawicieli partnerów społecznych zasiadających w WRDS i zespołu ekspertów, który opracowywał "Porozumienie...", w obradach uczestniczyć będą wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący krajowej Rady Dialogu Społecznego i szef Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Ok. godz. 13.30 zaplanowano konferencję prasową z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego WRDS Dominika Kolorza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

Mniej L4, ale dłuższa absencja. ZUS podsumowuje pierwsze półrocze 2026 roku

W pierwszym półroczu 2026 roku Polacy rzadziej sięgali po zwolnienia lekarskie, ale gdy już na nie przechodzili, to na dłużej. ZUS zarejestrował 14,1 mln e‑ZLA (spadek o 2,7% rok do roku), które przełożyły się na 147,7 mln dni absencji (spadek o 0,3% r/r).

Wtargnął na teren kopalni. Sprawę byłego prezesa Orlenu bada prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Bydgoszczy rozpoczęła śledztwo dotyczące wtargnięcia w lipcu na teren kopalni  Solino Daniela Obajtka, europosła PiS i byłego prezesa Orlenu. W zakładzie trwał strajk pracowników. Polityk rzekomo podjął "interwencję poselską", a następnie "interwencję polityczną".

Płace i zatrudnienie w lipcu 2026. GUS prezentuje nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lipcu 2026 r. 9509,02 zł, co oznacza wzrost o 6,8% rok do roku i o 1,1% w porównaniu z czerwcem. Jednocześnie przeciętne zatrudnienie w tym sektorze wyniosło około 6,4 mln etatów (6,379 mln), rosnąc o 0,1% miesiąc do miesiąca, ale spadając o 0,8% w ujęciu rocznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.