Katowice: kandydat PiS na prezydenta debatował o górnictwie

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Katowicach z kandydatem spotkało się kilkadziesiąt osób reprezentujących różne opcje polityczne...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dialogowi w sprawie górnictwa węgla kamiennego i przyszłości Śląska poświęcone było środowe (19 lutego) spotkanie polityków, samorządowców, naukowców i ekspertów z kandydatem PiS na prezydenta, Andrzejem Dudą. Kandydat zapowiedział, że jeśli wygra, to doprowadzi do utworzenia Narodowej Rady Rozwoju.

W Katowicach z kandydatem spotkało się kilkadziesiąt osób reprezentujących różne opcje polityczne, acz w przewadze byli sympatycy PiS. Wśród zaproszonych gości był. m.in. był dr Jerzy Markowski (były wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki w rządach SLD) i prof. Andrzej Lisowski (emerytowany pracownik naukowy WUG, zwolennik komasacji górnictwa węgla i energetyki w państwowy koncern).

Andrzej Duda odwiedził województwo śląskie w ramach kampanii prezydenckiej. Wpierw debatował o górnictwie w "Oku Miasta" na katowickim Rondzie. Następnie w Będzinie miał zaplanowane spotkanie, w Starostwie Powiatowym, z mieszkańcami, a potem podobne w Myszkowie i Częstochowie.

Kandydat zapowiedział, że jeśli wygra wybory prezydenckie, to powoła Narodową Radę Rozwoju. Przez kilka minut mówił o górnictwie i energetyce, wpływie tych branż na sytuację społeczno-ekonomiczną nie tylko w województwie śląskim, ale w całej Polsce.

Należy stworzyć strategię rozwoju górnictwa i energetyki do roku 2050. Pakiet klimatyczny w obecnej literze przynosi szkody gospodarkom unijnym i jako taki powinien uwzględniać specyfikę gospodarek poszczególnych państw członkowskich. To, że pakiet jest zły, nie znaczy, że nie trzeba w Polsce inwestować w nowoczesną i ekologiczną energetykę węglową. Wręcz odwrotnie. Energetyka węglowa, oparta na polskim węglu, może być i powinna być i wysokowydajna i jak najmniej dokuczliwa dla środowiska. Górnictwo węgla kamiennego i energetyka, to w zasadzie jeden organizm i należy formy organizacyjne obu branż dostosować do tej rzeczywistości. Górnictwo nie będzie na Śląsku trwało wiecznie, więc region potrzebuje "Paktu dla Śląska"... To najważniejsze tezy powitalnego wystąpienia kandydata do urzędu prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Po przemówieniu kandydata, rozpoczęła się debata. Jakie padły propozycje, o czym dokładnie rozmawiano, nie wiemy. Debata była bowiem zamknięta dla mediów. Zostali na niej tylko ci dziennikarze, którzy nie przyznali się, kim są.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.