Katowice czekają na pomysły od mieszkańców

fot: Maciej Dorosiński

Zielony budżet Katowic będzie prawdopodobnie największy w Polsce

fot: Maciej Dorosiński

Nabór wniosków do "zielonego budżetu", czyli puli budżetu obywatelskiego wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią, rozpoczął w środę, 1 kwietnia, samorząd Katowic. Pod tym kątem wydana ma zostać kwota 5 mln zł (cały budżet obywatelski to ponad 30 mln zł).

Miasto zastrzega, że wprowadzony w tym roku "zielony budżet" jest podobny do budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków i ich weryfikacji, ostatecznie przybierając jednak formę konsultacji społecznych. Jego środki mogą zostać przeznaczone na: sadzenie drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy warsztaty edukacyjne w zakresie przyrody i ekologii.

Pula 5 mln zł podzielona jest na zadania ogólnomiejskie (1 mln zł) i dzielnicowe (4 mln zł). Każdej z 22 dzielnic Katowic przypadnie kwota uzależniona od liczby mieszkańców, przy jednoczesnym dodatkowym premiowaniu mniejszych jednostek.

Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły do "zielonego budżetu" na specjalnych formularzach, który można m.in. przesyłać drogą pocztową lub elektroniczną: na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu albo w wiadomości e-mail na adres zielonybudzet@katowice.eu.

Katowiczanie mogą nadsyłać swoje wnioski w tym zakresie od początku kwietnia do 14 maja. Według wcześniejszych informacji pierwszy etap weryfikacji zgłoszeń do "zielonego budżetu" potrwa do 1 czerwca (z wynikami etapu w połowie czerwca). Kolejny, bardziej szczegółowy etap weryfikacji, potrwa do 24 sierpnia. Potem będzie pracował zespół oceniający projekty, a informacja o wyborze zadań do realizacji ma być ogłoszona przed końcem września.

Informacje o poszczególnych wynikach weryfikacji projektów mają trafiać na stronę internetową bo.katowice.eu.

Według samorządowców z Katowic tamtejszy "zielony budżet" będzie prawdopodobnie największy w Polsce. Podobne rozwiązania działają już m.in. w Białymstoku (od 2019 r. - 1 mln zł) czy Lublinie (od 2017 r. - 2 mln zł rocznie), na którym wzorowała się stolica woj. śląskiego.

Nabór wniosków do zasadniczej części tegorocznej, siódmej edycji budżetu obywatelskiego Katowic, ruszył 16 marca. Ze względu na zagrożenie koronawirusem do przesyłanych drogą elektroniczną wniosków nie należy dołączać podpisów poparcia. Wnioski, o ile spełnią inne kryteria - zostaną uznane za poprawne.

Wnioski do budżetu obywatelskiego będą przyjmowane do 4 maja. Do 25 maja zakończy się weryfikacja formalna, a z końcem sierpnia weryfikacja merytoryczna. Od 7 do 20 września w głosowaniu elektronicznym mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze projekty, które zostaną zrealizowane w 2021 r., lub w 2022 r. w przypadku zadań dwuletnich.

Budżet obywatelski w Katowicach jest największy wśród miast wojewódzkich pod kątem puli środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jego łączna pula to 31,6 mln zł, z czego w ramach zwykłego budżetu obywatelskiego (poza "zielonym budżetem" zostanie rozdysponowane 26,6 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.