Jest zgoda na budowę fragmentu trasy S1 Mysłowice - Bieruń

fot: Monika Krężel

Remont zabrzańskiego odcinka DTŚ potrwa około pół roku

fot: Monika Krężel

Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 10-kilometrowego odcinka trasy S1 między Mysłowicami a Bieruniem wydał wojewoda śląski Marek Wójcik. Odcinek ten domknie nowy, 40-kilometrowy przebieg S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą.

O wydaniu decyzji wojewoda Wójcik poinformował na piątkowym briefingu w Bieruniu.

- To jest ostatni odcinek, na który była potrzebna decyzja ZRID. W związku z tym cały odcinek 40 km drogi od Mysłowic do Bielska-Białej już będzie w fazie realizacji - uściślił.

- Uważam tę drogę za kluczową z punktu widzenia rozwoju woj. śląskiego. Droga S1 w tym nowym śladzie będzie stanowiła obwodnicę wschodnią aglomeracji: odciąży ruch w Mysłowicach, Katowicach, Tychach, w Pszczynie, ale jest to też droga kluczowa z punktu widzenia rozwoju powiatu bieruńsko-lędzińskiego - ocenił wojewoda.

Budowę odcinka z Mysłowic do Bierunia GDDKiA zamówiła w trybie projektuj i buduj za 490 mln zł u firmy Budimex. Decyzja ZRID kończy okres projektowania. Dyrektor katowickiego oddziału Dyrekcji Przemysław Juszczyk zapowiedział w piątek, że na początku przyszłego tygodnia teren budowy zostanie przekazany wykonawcy; od tego czasu będzie miał on 16 miesięcy na realizację.

Juszczyk przypomniał, że będzie to droga z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa w przyszłości. Powstaną dwa węzły: Kosztowy 2, który połączy istniejący odcinek drogi ekspresowej S1 z nowobudowanym, i węzeł Lędziny, a także dwa miejsca obsługi podróżnych. Planowanych jest 12 obiektów inżynierskich.

Starosta bieruńsko-lędziński Łukasz Odelga zadeklarował, że powiat po realizacji tej inwestycji zamierza czerpać z niej pełnymi garściami.

- Przygotowujemy się do tego poprzez tworzenie strategii ponadlokalnej, gdzie wspólnie z burmistrzami i wójtami robimy dokument, w którym wskazujemy projekty, które mają być kołem zamachowym dalszego rozwoju - wskazał.

- To m.in. tworzenie planów inwestycyjnych w oparciu o nowy układ drogowy, do którego w trakcie procesu inwestycyjnego chcemy się dołożyć, poprawić pewne elementy, dowiązać się naszymi układami komunikacyjnymi, żeby tworzyło to spójny układ drogowy - zobrazował starosta Odelga.

Budowę ekspresowej trasy S1 między węzłem z przyszłą obwodnicą Oświęcimia a Bielskiem-Białą zainaugurowano przy przyszłym węźle Hałcnów w październiku 2022 r. To dwa odcinki nowej S1 o łącznej długości ponad 27 km, które powinny być gotowe do końca 2025 r.

Na pozostałym przebiegu nowej S1 (ok. 13 km), gdzie powstały problemy w procedurze przetargowej na realizację, wojewoda w sierpniu ub. roku wydał decyzję ZRID dla odcinka S1 Bieruń - Oświęcim o długości ok. 2,9 km oraz liczącego około 2,7 km odcinka obwodnicy Bierunia w ciągu DK44 (wartość umowy ze Strabagiem to 212 mln zł).

Docelowo w pełni ekspresowa trasa S1 w woj. śląskim i małopolskim połączy węzeł z autostradą A1 w pobliżu lotniska Katowice w Pyrzowicach i granicę ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma na odcinkach: Pyrzowice - Dąbrowa Górnicza - Tychy, a także Bielsko-Biała - Przybędza i Milówka - Zwardoń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala