Jest decyzja o podpisaniu umowy o integracji spółek grupy

1555522426 za pulawy slawomir klak

fot: ZAP (Sł. Kłak)

W nowczesnych Zakładach Azotowych Puławy pracują dziś wysłużone, półwieczne kotły, które zastąpi nowy blok energetyczny na węgiel

fot: ZAP (Sł. Kłak)

Zarząd Grupy Azoty zdecydował o podpisaniu umowy ws. integracji spółek grupy kapitałowej - poinformowała w środę spółka. Rozpoczyna to etap podpisywania dokumentu pomiędzy Grupą Azoty a poszczególnymi jej spółkami, co oznacza intensyfikację konsolidacji i struktury własnościowej - dodano.

Jak poinformowała spółka, zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy integracyjnej pomiędzy spółkami grupy kapitałowej, która ma wzmacniać i ujednolicić zasady współpracy dotyczące m.in. prowadzenia procesów integracyjnych, zarządzania wspólnymi projektami, restrukturyzacji i optymalizacji kosztów oraz wymiany informacji. Jak dodano, rozpoczyna to etap podpisywania dokumentu pomiędzy Grupą Azoty a poszczególnymi spółkami z grupy.

Spółka przypomniała, że podpisanie umowy jest jednym z elementów realizacji Programu Azoty Business, którego założeniem jest budowa pozycji grupy wokół jej segmentów biznesowych, a nie poszczególnych zakładów do niej należących.

- Działania naprawcze, które realizujemy wymagają od nas przyspieszenia procesu integracji w ramach grupy kapitałowej. Podpisywany dokument to sprawniejszy obieg kluczowych informacji, możliwość większych synergii kosztowych - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.

W jego ocenie, umowa otwiera spółce drogę do konsolidacji poszczególnych obszarów, usprawnienia zarządzania wspólnymi projektami, czy też realizacji zamierzeń strategicznych.

- Cel to budowa silnej pozycji Grupy Azoty wokół segmentów biznesowych, a nie tak jak dotychczas - głównie wokół konkretnych zakładów - zaznaczył.

Wśród celów procesu integracji, jakie w umowie wskazała grupa, znajdują się m.in.: wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynku poprzez zwiększenie ilościowe i jakościowe produktów, usług, kapitału ludzkiego oraz obszaru finansowego, dążenie do uzyskania maksymalnych synergii biznesowych i optymalizacji kosztowych, jednolity sposób działania obszarów wsparcia biznesów, a także osiągnięcie lepszej pozycji negocjacyjnej w relacjach biznesowych, szczególnie z dostawcami i odbiorcami.

W dokumencie wskazano takie obszary jak m.in. realizacja projektów i zamierzeń strategicznych, zarządzanie korporacyjne, przedsięwzięcia rozwojowe i inwestycyjne, koordynacja produkcji oraz prac remontowych i modernizacyjnych, czy zakup surowców.

5 listopada br. Grupa Azoty informowała, że zakończyła pierwszy etap działań naprawczych, który od końca marca do końca października br. w całej grupie kapitałowej przyniósł optymalizacje kosztowe na poziomie ok. 350 mln zł, m.in. w obszarach nadzoru właścicielskiego, struktur organizacyjnych, wynagrodzeń, sponsoringu i PR, kosztów zarządu. Obecnie spółka uruchamia program Azoty Business. Jak zapewniła, równolegle pracuje też nad aktualizacją strategii grupy i nad programem dekarbonizacyjnym.

- To dokumenty, które planujemy wdrożyć do końca I kwartału 2025 r. - mówił wówczas prezes Leszkiewicz.

Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole ODO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji. W skład Grupy Azoty wchodzą: Azoty Kędzierzyn, Azoty Tarnów, Azoty Puławy, Zakłady Chemiczne Police, Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki “Siarkopol“.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.