Inicjatywa: szczyt klimatyczny na Stadionie Narodowym?

1324049459 korolec wiceminister gosp mg gov pl

fot: mg.gov.pl

- Przed nami w tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji - powiedział minister środowiska Marcin Korolec

fot: mg.gov.pl

- Chcemy, by przyszłoroczny szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie był w dużej mierze zorganizowany na Stadionie Narodowym - powiedział w piątek (30 listopada) minister środowiska Marcin Korolec. Oficjalna decyzja przyznająca prawo organizacji spotkania zapadnie 7 grudnia w Dausze.

Polska ma być gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego ONZ na przełomie listopada i grudnia 2013 roku. Jak mówiła wiceminister środowiska Beata Jaczewska, Polska - jako jedyny kraj z tzw. grupy wschodnioeuropejskiej, której przypadał przywilej organizacji szczytu w 2013 roku - zgłosił swoją kandydaturę.

Minister Korolec na konferencji prasowej powiedział, że gotowość Polski do organizacji szczytu "została ciepło przyjęta" na trwającym obecnie szczycie w Dausze. Dodał, że jest także optymistą co do formalnej decyzji, którą ONZ podejmie 7 grudnia.

Poinformował, że delegacja z Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ odwiedziła Polskę mniej więcej miesiąc temu i pozytywnie oceniła Stadion Narodowy - jako miejsce organizacji szczytu.

Korolec ocenił, że trwająca konferencja w Katarze jest bardzo ważna, ponieważ podczas niej prawdopodobnie zostanie przedłużony okres obowiązywania Protokołu z Kioto do 2020 r. (tzw. pierwszy okres rozliczeniowy kończy się w bieżącym roku).

- Jestem optymistą i myślę, że ten protokół zostanie przedłużony - zaznaczył szef resortu środowiska.

- To przedłużenie rozumiem jako inwestycję UE (która zadeklarowała udział w drugim okresie rozliczeniowym Protokołu z Kioto) w ten cały proces rozmów klimatycznych. Inwestycję, która ma na celu rozpoczęcie prawdziwych globalnych negocjacji, które mają się zakończyć w 2015, aby nowe globalne porozumienie (klimatyczne) obowiązywało od 2020 roku - dodał.

Korolec odniósł się także do "wyróżnienia", jakie Polska otrzymała w Dausze od organizacji ekologicznych. Chodzi o anty-nagrodę klimatyczną, tzw. Skamielinę Dnia. Jak zaznaczają ekolodzy, jest ona przyznawana państwom, które blokują postęp negocjacji dotyczących klimatu.

- To jest dosyć ciekawe, że Polska otrzymała to "wyróżnienie" jako państwo, które zredukowało na podstawie Protokołu z Kioto emisję CO2 o 30 procent przy wymaganych 6 proc. - powiedział.

Jak dodał, "nagroda" przyznana Polsce "jest tryumfem ideologii nad zdrowym rozsądkiem i pewnym niezrozumieniem sytuacji".

Przypomniał, że laureatem tej "nagrody" była wcześniej także Komisja Europejska.

- Pogratuluję pani komisarz, że jesteśmy w dobrym gronie - dodał minister.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.