Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 144.31 USD (-0.27%)

Srebro

85.06 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

98.93 USD (+2.12%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.89 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 144.31 USD (-0.27%)

Srebro

85.06 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

98.93 USD (+2.12%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.89 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Incydent miał miejsce w chodniku nadścianowym w pobliżu jednej ze ścian wydobywczych 850 m pod ziemią w ruchu Szczygłowice

Jsw szczyglowice

fot: JSW/Dawid Lach

W ruchu Szczygłowice metanowość jest częstokroć wyższa od prognozowanej

fot: JSW/Dawid Lach

Tragiczna informacja dotarła z ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice. Najprawdopodobniej z przyczyn naturalnych zmarł tam podczas wykonywania obowiązków służbowych pod ziemią 40-letni górnik.

- W rejonie ściany XXVI zasłabł jeden z górników. Mimo podjętej szybkiej akcji reanimacyjnej mężczyzny nie udało się uratować. Na miejsce przybył lekarz, który stwierdził zgon 40-letniego pracownika- poinformował rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.

Incydent miał miejsce w chodniku nadścianowym w pobliżu jednej ze ścian wydobywczych 850 m pod ziemią. Okoliczności śmierci górnika wyjaśnia m.in. nadzór górniczy i służby BHP kopalni.

Jak informuje WUG w latach 2018-2022 w polskim górnictwie wystąpiły łącznie 52 zgony, w tym 38 (73,1 proc.) w kopalniach węgla kamiennego. Najwięcej zgonów naturalnych (13) odnotowano w  2018 r.

W 2022 r. zaistniało 8 zgonów naturalnych, wobec 10 zgonów w 2021 r. W porównaniu do 2021 r. nastąpił spadek liczby zgonów w górnictwie węgla kamiennego o 4 przypadki oraz wzrost w górnictwie rud miedzi o 2 przypadki.

Analiza zgonów naturalnych odnotowanych w latach 2018-2022 według grup wiekowych wykazała, że na 52 zgony nadal najwięcej – 20 (38,5 proc.) zaistniało wśród pracowników powyżej 50 roku życia, natomiast w przedziale wiekowym 41-50 lat odnotowano 17 zgonów (32,7 proc.). W analizowanym okresie (2018-2022) liczba zgonów dla przedziału wiekowego powyżej 41 roku życia była największa i wynosiła 37 przypadków (71,2 proc.), jednocześnie zmniejszyła się w stosunku do przedziału czasowego obejmującego lata 2017-2021 o 5,3 proc.

Wszystkie zgony zaistniałe w 2022 r. miały podłoże kardiologiczne.

Co się zaś tyczy wypadków, to od początku br. w polskim przemyśle wydobywczym zginęło 7 górników w tym 4 w kopalniach węgla kamiennego, a 4 odniosło ciężkie obrażenia, w tym jeden w kopalni węgla kamiennego. Spośród czterech  ofiar śmiertelnych wypadków w kopalniach węgla kamiennego, trzy osoby to pracownicy firm zewnętrznych, świadczących usługi na rzecz kopalń.

Według danych WUG, od początku tego roku do końca maja, w górnictwie doszło do 858 rozmaitych wypadków, z czego 758 w kopalniach węgla kamiennego.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w br miał miejsce jeden wypadek śmiertelny. 18 czerwca w kopalni Zofiówka pracownik firmy zewnętrznej podczas prac remontowych wieży szybowej spadł w głąb szybu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.