Hedegaard: Polska poradzi sobie jako gospodarz szczytu COP 19

1331295020 hedegaard ec

fot: ec.europe.eu

Nieugięta w rozmowach o nowych celach klimatycznych jest też duńska komisarz UE ds. klimatu Connnie Hedegaard

fot: ec.europe.eu

Polska, jako gospodarz szczytu klimatycznego ONZ, będzie odgrywać szczególną rolę w tegorocznych negocjacjach klimatycznych - powiedziała komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard. Jej zdaniem, to duża odpowiedzialność, z którą nasz kraj sobie poradzi.

- Polska (w tym roku) odgrywa szczególną rolę w prowadzeniu międzynarodowych negocjacji klimatycznych (...) Jest to rok, gdzie szczególna odpowiedzialność spada na ministra środowiska Marcina Korolca oraz na Polskę, ale jestem przekonana, że Polska świetnie da sobie z tym radę - powiedziała komisarz na poniedziałkowym briefingu w resorcie środowiska.

Hedegaard przyjechała do Polski w związku z rozpoczynającym się 11 listopada w Warszawie szczytem klimatycznym ONZ (COP19). Korolec powiedział dziennikarzom, że podczas spotkania z Hedegaard, koncentrowano się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z tą konferencją. Poinformował komisarz, że szczyt odbędzie się na Stadionie Narodowym.

Szef resortu środowiska przypomniał, że podczas konferencji ONZ w Durbanie w 2011 roku strony zgodziły się, że 2013 rok będzie początkiem międzynarodowych negocjacji ws. nowej globalnej polityki klimatycznej, która miałaby obowiązywać po 2020 roku. Negocjacje mają się zakończyć na konferencji w Paryżu w 2015 roku.

Jak podkreśliła komisarz ds. klimatu, przed zbliżającym się szczytem w Warszawie jest bardzo ważne, aby UE przedstawiła "silne europejskie stanowisko" ws. polityki klimatycznej.

- Należy podjąć kolejne kroki, które wiążą się z wyzwaniami w dziedzinie zmian klimatycznych. Ważne jest, by poczynić pewne działania, aby Europa była np. mniej zależna od paliw kopalnych. Trzeba również pogodzić kilka interesów - radzenie sobie z kryzysem gospodarczym, tworzenie nowych miejsc pracy przy równoczesnym zapewnieniu większej efektywności energetycznej w Europie, tak by wyniki COP (w Warszawie) były jak najbardziej pozytywne - oceniła Hedegaard.

Jak dodała, rola Polski w negocjacjach klimatycznych nie dotyczy jedynie samej Unii.

- Przedstawiciele będą prowadzić negocjacje międzynarodowe. Dla Polski będzie ważne, żeby UE przemówiła jednym głosem na szczycie - zaznaczyła komisarz.

Hedegaard zaznaczyła, że nie widzi ideologicznych różnic między Polską a UE w kontekście międzynarodowych rokowań. Jak dodał Korolec, współpraca Polski i jej unijnych partnerów podczas konferencji w Durbanie i w Dausze pokazała, że Wspólnota jest zjednoczona wobec partnerów zewnętrznych.

- O wspólne stanowisko nie mamy żadnych obaw - zaznaczył minister.

Hedegaard pytana przez dziennikarzy o rozpoczynające się pod koniec marca konsultacje ws. polityki energetycznej UE po 2020 roku powiedziała, że będzie to debata mająca na celu określenie celów, jakie UE powinna osiągnąć do 2030 roku.

Dodała, że takie porozumienie powinno być osiągnięte do 2015 roku, czyli do ewentualnego końca międzynarodowych negocjacji ws. polityki klimatycznej po 2020 roku.

- Na pewno jest to ważne, aby takie porozumienie wspólnie wypracować przed 2015 roku, by pokazać, że UE jest gotowa, byśmy wiedzieli, co będziemy robić po 2020 roku. To będą również kluczowe pytania, które będą stawiane podczas szczytu w Warszawie, aby określić to, co jest (możliwe do osiągnięcia) w Europie - powiedziała komisarz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.