Grupa Azoty Puławy: Sąd zawiesił postępowanie przeciwko spółce w sprawie budowy bloku węglowego

Grupa Azoty Puławy poinformowała we wtorek o zawieszeniu przez Sąd Okręgowy w Lublinie postępowania przeciwko spółce w sprawie pozwu złożonego przez wykonawcę budowy bloku węglowego w Puławach. W grudniu 2024 r. Polimex Mostostal odstąpił od kontraktu.

fot: Grupa Azoty

Grupa Azoty Puławy - wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Grupy Azoty - to jeden z największych producentów nawozów azotowych w Polsce

fot: Grupa Azoty

Grupa Azoty Puławy poinformowała we wtorek o zawieszeniu przez Sąd Okręgowy w Lublinie postępowania przeciwko spółce w sprawie pozwu złożonego przez wykonawcę budowy bloku węglowego w Puławach. W grudniu 2024 r. Polimex Mostostal odstąpił od kontraktu.

Spór dotyczy kontraktu na budowę bloku węglowego BW100 w Grupie Azoty Puławy, zawartego w 2019 roku. Pierwotny termin zakończenia inwestycji przewidywano na 2022 rok.

Z komunikatu prasowego spółki wynika, że Sąd Okręgowy w Lublinie postanowił o zawieszeniu postępowania, które zostało wszczęte w styczniu 2025 r. z powództwa wykonawcy kontraktu na budowę bloku węglowego w Puławach, tj. Polimex Mostostal.

Sprawa została zawieszona do czasu zakończenia wcześniejszego postępowania - w grudniu 2024 r. to Grupa Azoty Puławy złożyła pozew przeciwko wykonawcy, domagając się zasądzenia zapłaty blisko 250 mln zł tytułem kar umownych za opóźnienie w realizacji inwestycji.

W kwietniu br. Sąd Okręgowy w Lublinie zdecydował, że sprawa z powództwa spółki zostanie skierowana do mediacji, a strony mają wskazać osoby mediatora. Właściwym do przeprowadzania takiej mediacji (gdzie stroną sporu jest spółka z udziałem Skarbu Państwa) jest Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej. Jeśli mediacje nie doprowadzą do ugody, przed sądem odbędzie się normalny proces.

Azoty Puławy poinformowały w komunikacie, że na moment odstąpienia przez Grupę Azoty Puławy od kontraktu - 17 stycznia 2025 roku - opóźnienie w realizacji inwestycji wynosiło 593 dni. Dodatkowo, w trakcie prowadzonych prac rozruchowych występowały kolejne awarie, a blok nie osiągał parametrów gwarantowanych kontraktem. Pod koniec 2024 roku wykonawca zaprzestał prac rozruchowych. Po odstąpieniu od kontraktu strony przeprowadziły inwentaryzację dotychczas zrealizowanych prac.

Prezes zarządu Grupy Azoty i Grupy Azoty Puławy Marcin Celejewski zwrócił uwagę, że spółka poniosła istotne nakłady inwestycyjne związane z budową bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe. “Liczymy, że ewentualne mediacje, które strony zamierzają prowadzić, pozwolą wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony“ - dodał prezes we wtorkowym komunikacie.

Budowa bloku węglowego rozpoczęła się w puławskich Azotach na terenie zakładowej elektrociepłowni w 2019 r. Inwestycja miała zapewnić 100 MW energii elektrycznej, 300 MW ciepła i zastąpić dwa wyeksploatowane bloki węglowe z lat 60-tych. Kontrakt na budowę bloku opiewał na 1,16 mld zł netto, a całkowity budżet projektu wynosił 1,2 mld zł netto. Pierwotny termin na oddanie bloku był wyznaczony na III kwartał 2022 r.

Azoty informowały, że ukończenie inwestycji było przez wykonawcę wielokrotnie przekładane. W styczniu 2025 r. Azoty Puławy wypowiedziały Polimeksowi Mostostal kontrakt na budowę bloku w części niezrealizowanej i zażądały m.in. zinwentaryzowania wykonanych prac i przekazania brakującej dokumentacji. Zażądały też zapłaty ponad 239 mln zł kary umownej “za odstąpienie od kontraktu z przyczyn leżących po stronie wykonawcy“. Polimex Mostostal uznał to wypowiedzenie za bezpodstawne i nie wywołujące skutków prawnych ze względu na uprzednie skuteczne odstąpienie od umowy “z winy zamawiającego“. Ponadto, konsorcjum wezwało Azoty Puławy do zapłaty pozostałego wynagrodzenia wynikającego z umowy, czyli ponad 189 mln zł.

Grupa Azoty Puławy - wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Grupy Azoty - to jeden z największych producentów nawozów azotowych w Polsce. Grupa Azoty - spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji - zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, działa również na rynkach takich produktów, jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.

PSE włączyły się w prace nad europejskim modelem AI dla sieci energetycznych

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) dołączyły do inicjatywy AI Grids, która ma na celu opracowanie modelu sztucznej inteligencji na potrzeby operatorów systemów przesyłu energii elektrycznej w UE - poinformowały w piątek PSE.

Grożą nam awarie sieci. Blackout na horyzoncie, bo zbyt szybko odchodzimy od węgla

Grozi nam blackout. Sieci elektroenergetyczne na awarie są najbardziej narażone w okresie listopad-luty, bo wtedy z powodu wycofywania się z węgla cierpimy na chroniczne deficyty mocy z OZE. Dalszy rozwój w tym kierunku to zwiększanie ryzyka i kolejny krok w stronę przepaści. Takie wnioski można wyciągnąć z raportu pt. Konkurencyjność czy transformacja? Nowa mapa energetyczna Polski autorstwa ekspertów Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG).