GPW: spółki paliwowe na liście Respect Index

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kursy akcji spółek górniczych notowanych na warszawskim parkiecie wciąż mają tendencje spadkowe

fot: Jarosław Galusek/ARC

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych po raz kolejny wyłoniła laureatów prestiżowego ratingu Respect Index. W skład tegorocznej edycji indeksu weszły m.in. spółki: Agora, Pekao, Energa, Grupa Azoty i Grupa Lotos, a także KGHM Polska Miedź, LW Bogdanka, PGNiG, PKN Orlen, PZU i Tauron. Nowy skład Respect Index będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 r.

Respect Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Projekt został wprowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 r., kiedy ogłoszono pierwszy skład Indeksu. Respekt Index obejmuje swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW. Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Trafiają do niego firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, prowadzące w nienaganny sposób komunikację z rynkiem poprzez raporty bieżące i okresowe oraz swoje strony internetowe. Trzecim warunkiem jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników, które jest analizowane na podstawie ankiety weryfikowanej przez audytora projektu. Zgodnie z obecną formułą, badanie spółek i rewizja składu indeksu jest przeprowadzana raz w roku, w jego drugiej połowie. Udziały spółek w indeksie są określane na takich samych zasadach, jak w przypadku innych indeksów giełdowych – pod uwagę brane są akcje w wolnym obrocie, przy czym wagi największych spółek są ograniczane do 25 proc., gdy liczba uczestników jest mniejsza niż 20 spółek, lub do 10 proc. w pozostałych przypadkach.

- Po raz dziesiąty zostaliśmy wyróżnieni przez instytucje związane z rynkiem kapitałowym udziałem w elitarnym gronie najbardziej odpowiedzialnych firm. To potwierdza, że nasze wysiłki przynoszą  zakładane efekty. Zgodnie z naszą strategią, staramy się postępować według najlepszych standardów, zarówno jeśli  chodzi o komunikację z inwestorami, jak i kwestie społeczne, pracownicze, środowiskowe i oczywiście biznesowe. To wyróżnienie jest podsumowaniem naszych dotychczasowych starań i  motywacją do dalszych działań  - powiedział Artur Wasil, prezes Zarządu LW Bogdanka SA. 

Według PKN Orlen "wysokie wymagania i kryteria indeksu spełnione przez koncern stanowią realną referencję dla inwestorów giełdowych".

- Respect Index jest ważną wskazówką dla profesjonalnych inwestorów długoterminowych. Trend inwestowania w spółki odpowiedzialne społecznie na stałe wpisał się w krajobraz polskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dlatego cieszymy się, że możemy być w tym gronie - powiedziała dyrektor biura relacji inwestorskich w PKN Orlen Iwona Waksmundzka.

Spółka podkreśliła, że Respect Index "ma na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony". Jak zaznaczył płocki koncern, "w skład indeksu wchodzą spółki, które charakteryzuje, m.in., wysoka jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich czy ład korporacyjny".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.