Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Gospodarka: We wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski trafi na Radę Ministrów

fot: Krystian Krawczyk

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w maju 2021 r. 23 393 056 MWh, co oznacza wzrost o 20,5 proc. w stosunku do maja 2020 r.

fot: Krystian Krawczyk

We wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski ma trafić na Radę Ministrów - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że porozumienie z górnikami, co do planowego odejścia od węgla w 2049 r., to jest to, czego rząd chce dotrzymać w polityce energetycznej.

W środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana przez dziennikarzy o stan prac nad aktualizacją Polityki Energetyczną Polski 2040 (PEP) odpowiedziała, że w ubiegłym tygodniu w czwartek PEP trafił na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i został zaakceptowany.

- Kilka drobnych uwag wprowadziliśmy. Wczoraj dokument został przekazany członkom rządu do konsultacji. Nie było wczoraj żadnych uwag. Być może dzisiaj się pojawią - poinformowała Anna Moskwa, która brała udział w konferencji Partnerstwo Polsko-Ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości.

- Ta dynamika pozwala nam sądzić, że we wtorek dokument będzie na Radzie Ministrów - dodała.

Minister podała główne kierunki, jakie rząd przyjął w aktualizacji PEP. Jest to więcej OZE, modernizacja bloków energetycznych opartych o węgiel, tak żeby przez te najbliższe lat móc zapewnić stabilną produkcję (energii), to jest uwzględnienie MMR i SMR (małe i średnie reaktory atomowe) w większym wymiarze niż dzisiaj. To jest bardziej szczegółowe określenie dynamiki rozwoju dużych mocy jądrowych, elektrownie szczytowo pompowe, które będą już w takim wolumenie, że możemy je uwzględniać w miksie energetycznym - wymieniła Moskwa zaznaczając, że to są główne podstawowe zmiany.

Minister zwróciła uwagę, że czwartym zapowiadanym filarem PEP jest suwerenności energetyczna, rozumiana jako dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii i duży plan rozwoju sieci energetycznych. (...) to jest jedno z głównych wyzwań, z którym się mierzymy - stwierdziła Moskwa.

- Aktualny PEP oparty jest o umowę społeczną, to jest ten dokument dla nas wiążący, który pokrywa się też z naszymi analizami co do bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju odnawialnych źródeł energii, więc umowa społeczna i te założenia, które tam są wskazane, to jest ten podstawowy wektor dla polityki energetycznej - poinformowała szefowa MKiŚ.

- Porozumienie z górnikami, co do odejścia od węgla w 2049 r., planowego odejścia, to jest coś, czym się możemy chwalić (...), czego chcemy dotrzymać w tej polityce energetycznej - zaznaczyła.

Przyjęta przez rząd w lutym 2021 r. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. wyznacza ramy transformacji energetycznej w Polsce. PEP 2040 zakłada m.in., że redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Polityka opiera się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego i poprawie jakości powietrza.

Zgodnie z Polityką w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc., moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r., a w w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW: Kolejny krok w sprawie sprzedaży spółek na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu

Zaledwie pół godziny trwało - zwołane na 31 marca - nadzwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas krótkich obrad zgodzono się się na ustanowienie zabezpieczeń na majątkach dwóch kopalń. Chodzi o przedwstępną umowę sprzedaży należących do Grupy JSW spółek - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów i Jastrzębskie Zakłady Remontowe na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Prezes SRK: Nie jesteśmy już wyłącznie likwidatorem kopalń, staliśmy się moderatorem zmian w regionie

Rozmowa z JAROSŁAWEM WIESZOŁKIEM, prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków: Podwyżka opłat za przejazd nie odzwierciedla kosztów

Wprowadzana od 1 kwietnia podwyżka opłat za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków nie odzwierciedla w pełni realnego wzrostu kosztów - napisał w rozesłanym we wtorek oświadczeniu zarządca koncesyjnego odcinka A4, spółka Stalexport Autostrada Małopolska.