Górnicza spółka drugim największym producentem srebra na świecie

KGHM jest drugim co do wielkości wolumenu producentem srebra na świecie - czytamy w prestiżowym rankingu "World Silver Survey 2026. Rok temu spółka wyprodukowała 1347 ton tego kruszcu.

1726136452 srebrokghm

fot: KGHM

Polska zajmuje czołowe miejsce w światowych rankingach wydobycia srebra

fot: KGHM

KGHM jest drugim co do wielkości wolumenu producentem srebra na świecie - czytamy w prestiżowym rankingu "World Silver Survey 2026. Rok temu spółka wyprodukowała 1347 ton tego kruszcu.

KGHM Polska Miedź zajęła drugie miejsce w rankingu największych producentów srebra na świecie. Pierwsze miejsce na podium przypadło meksykańskiej firmie Fresnillo. 

"To nie jest jednorazowy sukces, tylko efekt konsekwentnie budowanej przewagi operacyjnej i technologicznej. KGHM od lat rozwija model, który pozwala nam maksymalnie wykorzystywać potencjał naszych zasobów i utrzymywać pozycję w globalnej czołówce producentów metali nieżelaznych, w tym srebra" - skomentował ranking prezes KGHM Polska Miedź Remigiusz Paszkiewicz.

Jak czytamy w komunikacie w ubiegłym roku Grupa KGHM wyprodukowała 1347 ton srebra. To granulat, który trafia do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag; oraz gąski (sztabki) kierowane przede wszystkim do instytucji finansowych. W lipcu 2025 r. KGHM wprowadził do swojej oferty srebro w formie sztabek o mniejszych gramaturach: od 1 uncji do 1000 gram - przypomniano w komunikacie spółki.

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 r. działa Wydział Metali Szlachetnych. Odzyskiwane są tam, obecne w rudzie miedzi, metale szlachetne - srebro i złoto. "Znajdują się one w tzw. +czarnym błocie+, czyli szlamie anodowym powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Po zakończeniu procesu produkcji srebro metaliczne w postaci granulatu oraz gąsek (sztabek) ma zawartość Ag 99,99 proc." - zaznaczono w komunikacie.

Srebro wykorzystywane jest w przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce, jubilerstwie oraz wielu innych branżach. Przemysł zużywa ogółem około 58 proc. światowej produkcji srebra. Światowa produkcja górnicza tego kruszcu w 2025 r. wyniosła ponad 26 tys. ton.

"World Silver Survey" to jeden z najważniejszych raportów, który co roku prezentuje zestawienie największych producentów srebra na świecie. Za jego przygotowanie odpowiada zespół ekspertów i analityków światowych rynków metali.

Grupa KGHM Polska Miedź znajduje się w dziesiątce największych producentów miedzi górniczej na świecie i jest drugim co do wielkości producentem srebra. Posiada aktywa górnicze - kopalnie rud miedzi oraz pierwiastków towarzyszących, takich jak srebro, molibden, nikiel, złoto i innych metali - zlokalizowane w Polsce, USA, Chile i Kanadzie oraz huty miedzi w Polsce. Największym akcjonariuszem KGHM Polska Miedź jest Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. akcji spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.