Nowelizacja górniczej ustawy w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Bogusław Hutek: Wszystko opóźnione

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, w drodze na Zespół Trójstronny ds Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+10 Zobacz galerię

Galeria
(13 zdjęć)

Aż 2100 osób będzie mogło skorzystać z nowej ustawy, która pomoże zmniejszyć zatrudnienie w kopalniach węgla kamiennego w Polsce? W Katowicach odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników z udziałem Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu, prezesów spółek: SRK, PGG, PKW, Węglokoksu Kraj oraz Bogdanki, a także innych ważnych górniczych instytucji oraz Głównego Geologa Kraju. Temat? Nowe rozwiązania dla kopalń – w tym pomysł na odejścia dla górników.

- Spotkanie zostało zwołane, by zebrać informacje na bieżąco – mówi Bogusław Hutek, szef górniczej NSZZ Solidarności, przed wejściem na spotkanie.

- Jeśli mamy obniżyć koszty, musimy „wypuścić” ludzi. Tyle, że ustawa się ślimaczy, propozycje związków zawodowych nie zostały przyjęte – podkreślił.

- Wciąż nie wiemy, co z umową społeczną i notyfikacją przez Komisję Europejską. Gdyby tej notyfikacji nie było, pomoc trzeba by oddać i w efekcie doszłoby do dzikiej likwidacji górnictwa w Polsce. Z końcem roku kończy funkcjonowanie kopalnia Bobrek. Część górników mogłaby odejść dzięki nowej ustawie. Tyle, że trzeba ją najpierw przyjąć. O tym, kto odchodzi musi decydować dyrektor kopalni – tak, by wydobycie mogło się odbywać -mówił związkowiec.

Ministerstwo Przemysłu poinformowało, że w nowej wersji dokumentu, opublikowanej pod koniec kwietnia w odpowiedzi na zgłoszone uwagi, zwiększono wysokość jednorazowych odpraw – z 120 tys. zł do 170 tys. zł. Celem regulacji jest stopniowe zakończenie wydobycia węgla i rozpoczęcie procesu likwidacji sześciu kopalń: Bobrek, Wujek, Sośnica, Bolesław Śmiały, Bielszowice i Halemba w ciągu najbliższych 10 lat.

Zgodnie z projektem, likwidacją kopalń mają zająć się bezpośrednio spółki górnicze, które będą mogły ubiegać się o dotacje z budżetu państwa.

Odprawy mają wynieść 170 tys. zł bez podatku - będą niższe od tych, jakie proponowały spółki górnicze i związki zawodowe, ale wyższe o 50 tysięcy złotych od pierwotnie założonej kwoty.

Nowelizacja przewiduje również możliwość stosowania urlopów górniczych we wszystkich zakładach objętych tzw. Nowym Systemem Wsparcia – nie tylko w tych likwidowanych. Czas trwania urlopów pozostaje bez zmian: do czterech lat dla górników dołowych i do trzech lat dla pracowników zakładów przeróbki.

Planowany termin wejścia ustawy w życie to 1 stycznia 2026 roku. Polska Grupa Górnicza wnioskowała o wcześniejszy termin – 30 czerwca 2025 r. – argumentując, że rozpoczęcie procesu łączenia kopalń Halemba i Bielszowice zostało już ujęte w jej planach.

W ocenie skutków regulacji zapisano, że celem ustawy jest dalsze wygaszanie działalności 17 podziemnych zakładów górniczych w sposób społecznie akceptowalny i bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 roku i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 roku. Działa na podstawie Regulaminu przyjętego w 2018 roku.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.