200 ha pokopalnianych terenów trafi do gmin

1734522469 srl

fot: SRK/M.Tomalik

Jarosław Wieszołek

fot: SRK/M.Tomalik

Aż 200 ha cennych terenów SRK podaruje gminom w niespełna dwa lata. To tyle, ile przez ostatnią dekadę, a wszystko za sprawą nowego podejścia do działalności spółki. Darowizny i zagospodarowanie pogórniczego majątku były głównym tematem drugiego posiedzenia Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji w Warszawie - informują przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Spotkanie odbyło się 16 grudnia w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pod przewodnictwem minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz oraz wiceministra Jacka Karnowskiego. Podczas prezentacji prezes SRK Jarosław Wieszołek mówił o tym ile terenów dotychczas otrzymały w darowiznach gminy, co dalej z przekazywaniem pokopalnianych terenów oraz jakie bariery pojawiają się w rekultywacji terenów pogórniczych.

- SRK konsekwentnie pracuje na rzecz efektywnego zagospodarowywania, rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych. Stwarzamy w ten sposób realne możliwości dla transformacji. Dążymy do tego, aby nasze tereny, tam gdzie to możliwe, stały się prorozwojowe. Przy okazji chciałbym podkreślić naszą determinację, by we współpracy z lokalnymi samorządami, w możliwie jak najszybszym tempie przyczyniać się właśnie do pobudzania rozwoju regionu - mówił Jarosław Wieszołek.

Podczas prezentacji prezes SRK wskazywał również na bariery formalne i administracyjne w zagospodarowywaniu części terenów pogórniczych, takie jak chociażby niezgodność decyzji rekultywacyjnych z założeniami transformacji gospodarczej, ograniczenia finansowe, brak możliwości przeniesienia obowiązku rekultywacji, czy problemy z gospodarką przestrzenną gmin. Przeszkodą są także wybrane założenia FST wynikające m.in. z zasad „zanieczyszczający płaci” oraz „nie czyń poważnych szkód”.

- Dostrzegamy nowe możliwości na zagospodarowanie pogórniczego majątku, dlatego złożyliśmy propozycje do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. To przede wszystkim rozszerzenie katalogu beneficjentów na gminy - nie tylko te, o statusie gminy górniczej, jednostki samorządu terytorialnego - powiat i województwo czy też jednostki organizacyjne Skarbu Państwa realizujące zadania publiczne - tłumaczył prezes Wieszołek.

Tematem spotkania, poza kwestiami dotyczącymi SRK, były też między innymi kwestie wdrażania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w poszczególnych regionach kraju, programy wsparcia dla regionów węglowych oraz Mechanizmy Sprawiedliwej Transformacji.

Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły m.in. następujące kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła. SRK zatrudnia ok. 2,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.