Kopalnia funkcjonuje bez planu ruchu – wykazała kontrola OUG

fot: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia Wiry

fot: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia Wiry we wsi Wirki koło Dzierżoniowa w dalszym ciągu funkcjonuje mimo braku planu ruchu zakładu górniczego. Wykazała to marcowa kontrola, przeprowadzona przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu.

Na pograniczu wsi Wiry i Wirki u podnóża Masywu Ślęży znajduje się złoże magnezytu. Zostało ono udostępnione głębinowo po drugiej wojnie światowej.

Wydobycie magnezytu ustało w 1997 r. w następstwie dużego napływu wód do wyrobisk. Koncesja na eksploatację magnezytu wygasła w roku 2003. W kopalni zaczęto prowadzić pozyskiwanie wody mineralnej. Stare zabudowania kopalniane zlikwidowano, zbudowano nowe służące pozyskiwaniu wody. Dodatkowo od lipca 2017 r. do końca lutego 2019 r. w kopalni Wiry funkcjonowała podziemna trasa turystyczna.

Z perspektywy organów nadzoru górniczego jest to zlikwidowana Kopalnia Magnezytu Wiry, której właściciel zawarł  umowę użytkowania górniczego z władzami samorządowymi województwa dolnośląskiego. Według ustanowionego użytkowania górniczego przedsiębiorca prowadzi odwadnianie i utrzymywanie systemów odwadniania na terenie po zlikwidowanej Kopalni Magnezytu „Wiry" w miejscowości Wirki.

Kontrola w przeprowadzona 8 września 2022 r. przez OUG Wrocław w kopalni w Wirkach wykazała m. in., że przedsiębiorca nie przedłożył do OUG planu ruchu zakładu.

Niedawno inspektorzy OUG postanowili sprawdzić, jak obecnie przedstawia się sytuacja w dawnej kopalni magnezytu.

- Celem uzyskania bieżących informacji, w marcu br. została przeprowadzona kontrola u przedsiębiorcy Kopalnia „Wiry” Sp. z o.o. na terenie po zlikwidowanej Kopalni Magnezytu „Wiry" w miejscowości Wirki, w tym stanu realizacji decyzji z roku 2022. Trwają czynności wobec przedsiębiorcy względem braku realizacji stwierdzonych podczas wcześniejszej kontroli nieprawidłowości. Wydane zalecenia po ostatniej kontroli dotyczyły poprawienia ogrodzenia w rejonie szybu wentylacyjnego. Podczas ostatniej kontroli przedsiębiorca okazał aktualną umowę użytkowania górniczego. Przedsiębiorca nadal nie przedłożył planu ruchu. Trwają czynności administracyjne i wykroczeniowe – informuje Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu.

Kopalnia Wiry to jedyny podziemny zakład górniczy w polskich Sudetach podlegający OUG Wrocław, posiadający użytkowanie górnicze dla utrzymywania systemu odwadniania zlikwidowanych zakładów górniczych.

- Pomimo przeprowadzonej przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu akcji informacyjnej odnośnie wymogów znowelizowanej ustawy Prawo geologiczne i górnicze, nakładającej między innymi obowiązek posiadania przez podmioty prowadzące działalność określoną w art. 2 ust. 1 tej ustawy planu ruchu zatwierdzonego przez organ nadzoru górniczego, przedsiębiorca Kopalnia Wiry Sp. z o.o. nie dopełnił tego obowiązku, co było powodem wydania w 2022 roku decyzji nakazującej jego sporządzenie. Przedsiębiorca nadal nie posiada decyzji zatwierdzającej plan ruchu dla zakładu prowadzącego działalność określoną w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy - czytamy w komunikacie przekazanym przez OUG Wrocław.

Kopalnia Wiry znajduje się we wsi Wirki w gminie Marcinowice w powiecie świdnickim. Zakład usytuowany jest na północ od góry Szczytna (466 m n.p.m.), w pobliżu szosy łączącej wsie Wiry i Wirki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.