Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.75 PLN (-2.73%)

KGHM Polska Miedź S.A.

325.00 PLN (+2.17%)

ORLEN S.A.

129.62 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.06 PLN (+0.05%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-0.19%)

Enea S.A.

24.92 PLN (-2.88%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.35 PLN (-2.04%)

Złoto

4 825.86 USD (-0.94%)

Srebro

79.56 USD (-0.04%)

Ropa naftowa

95.64 USD (+1.57%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-0.38%)

Miedź

6.07 USD (-0.20%)

Węgiel kamienny

107.40 USD (-0.09%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.75 PLN (-2.73%)

KGHM Polska Miedź S.A.

325.00 PLN (+2.17%)

ORLEN S.A.

129.62 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.06 PLN (+0.05%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-0.19%)

Enea S.A.

24.92 PLN (-2.88%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.35 PLN (-2.04%)

Złoto

4 825.86 USD (-0.94%)

Srebro

79.56 USD (-0.04%)

Ropa naftowa

95.64 USD (+1.57%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-0.38%)

Miedź

6.07 USD (-0.20%)

Węgiel kamienny

107.40 USD (-0.09%)

Górnictwo: Nowe technologie łączności usprawnią komunikację pomiędzy powierzchnią kopalni Halemba, a systemami zdalnego nadzoru i sterowania

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Ruch Wujek zatrudnia ok. 850 osób

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W ruchu Halemba kopalni Ruda w najbliższych latach głównym poziomem wydobywczym będzie poziom 1030 m, dlatego planuje się tam szereg modernizacji oraz inwestycji. Całkowicie zmieniony zostanie układ zasilania  w energię elektryczną poziomu 1030 m. Planuje się poprowadzenie trzech nowych linii kablowych średniego napięcia i światłowodu.

Linie kablowe po zabudowie będą stanowiły jedno z głównych zasilań dla rozdzielni 6kV na poziomie 1030 m. Zabudowany zostanie również nowy kabel optotelekomunikacyjny. Tego rodzaju przewody stosowane są do budowy lokalnych bądź rozległych połączeń światłowodowych. Mieszczą w sobie nawet do kilkuset włókien optycznych i charakteryzują się dużą odpornością włókien na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne, a także niską stopą błędów. Ich zabudowę planuje się w szybach Grunwald III i Grunwald IV.

- Światłowód usprawni komunikację pomiędzy powierzchnią kopalni Halemba a systemami zdalnego nadzoru i sterowania – wyjaśnia Paweł Bodzioch, główny elektryk w ruchu Halemba.

Jeszcze 20 lat temu o światłowodach na dole kopalni nie było nawet mowy. Dziś każdy nowoczesny zakład górniczy musi je posiadać w swej infrastrukturze elektroenergetycznej. Służą do zdalnego sterowania polami rozdzielczymi średniego napięcia i umożliwiają monitoring wizyjny pracy maszyn i urządzeń, a także ich parametrów technicznych. Systemy nadzoru obejmą pracę rozdzielń 6kV oraz pompowni głównego odwadniania, a w niedalekiej przyszłości również klimatyzacji grupowej o mocy 6MW. Kiedyś nawet kilku pracowników musiało permanentnie obserwować wskaźniki urządzeń dołowych, a już dziś wystarczy do tego monitor komputera. System pozwala wyłapać potencjalne stany awaryjne i szybko na nie reagować.

Światłowód w kopalni jest w stanie przekazać o wiele większą liczbę danych niezbędnych w procesie ruchu kopalni niż łącza tradycyjne, np. informacje o pracy kombajnu, funkcjonowaniu rozdzielni dołowych, pomp głównego odwadniania, a także o zagrożeniach gazowych, wodnych, stanach awaryjnych maszyn i urządzeń generują niezależnie różne systemy. Są one jednocześnie przekazywane na stanowisko dyspozytorskie do jednej bazy. To ułatwia zarządzanie nimi i podejmowanie szybkich decyzji obarczonych jak najniższym stopniem ryzyka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

MKiŚ chce do końca roku opracować długoterminową strategię klimatyczną

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje do końca roku zakończyć prace nad długoterminową strategią klimatyczną do 2050 r. - poinformował w środę resort.

Otwarcie hangaru H4 w Katowice Airport

W Katowice Airport oddano do użytku czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów

Hangar H4 gotowy do użytku. Jest to kolejna inwestycja zakończona w ramach programu rozwoju infrastruktury katowickiego lotniska zaplanowanego na lata 2024–2032.

Związkowcy do premiera: Załoga oczekuje, że transformacja będzie miała sprawiedliwy charakter

Związki zawodowe działające w PGE GiEK wystosowały do premiera Donalda Tuska pismo, w którym zwracają się z apelem dotyczącym podjęcia pilnej decyzji odnośnie „zielonego światła” dla budowy drugiej polskiej elektrowni jądrowej umiejscowionej w lokalizacji bełchatowskiej.

Marek Bogusz: Kolejny miesiąc trwa uporczywe utrudnianie działalności związkowej w PG Silesia

Po zwolnieniu z pracy Grzegorza Babija, szefa Solidarności w PG Silesia, Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność żąda od pracodawcy zaniechania eskalacji konfliktu, a od rządu podjęcia działań mających wyegzekwować zapisy porozumienia z 29 grudnia 2025 r., które zakończyło podziemny strajk. Nadal czekamy na stanowisko, jakie w tej sprawie zajmie Bumech.