Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 185.11 USD (-0.31%)

Srebro

86.12 USD (-2.97%)

Ropa naftowa

91.87 USD (+1.26%)

Gaz ziemny

3.21 USD (+5.01%)

Miedź

5.90 USD (-0.42%)

Węgiel kamienny

124.00 USD (-5.34%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 185.11 USD (-0.31%)

Srebro

86.12 USD (-2.97%)

Ropa naftowa

91.87 USD (+1.26%)

Gaz ziemny

3.21 USD (+5.01%)

Miedź

5.90 USD (-0.42%)

Węgiel kamienny

124.00 USD (-5.34%)

Górnicza spółka pożegnała emerytów

Pebeka emeryct

fot: PeBeKa

Emeryci otrzymali m.in. pamiątkowe kordziki górnicze

fot: PeBeKa

W Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa odbyło się uroczyste pożegnanie pracowników, którzy w ciągu minionego roku nabyli prawa emerytalne. Emeryci otrzymali m.in. pamiątkowe kordziki górnicze.

Uroczystość odbyła się we wtorek, 18 kwietnia. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, to wieloletnia tradycja firmy. Podczas górniczej uroczystości emeryci otrzymali pamiątkowe kordziki, znaczki firmowe i kroniki z osobistą dedykacją.

Kordziki to niewielka broń biała, która po zatraceniu swojej pierwotnej funkcji stał się bronią paradną m.in. w górnictwie, gdzie pełni funkcję nagrody za osiągnięcia uzyskiwane podczas pracy.

Kordzik górniczy może być noszony wyłącznie do munduru galowego, przypina się go do pasa na lewym biodrze za pomocą czarnych, skórzanych rapci. Kordziki PeBeKa są grawerowane imieniem i nazwiskiem osoby odznaczonej oraz latami pracy w PeBeKa.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z siedzibą w Lubinie to spółka z Grupy KGHM, która specjalizuje się w projektach górniczych, wiertniczych, tunelowych, a także infrastrukturalnych. Spółka ma na swoim koncie budowę 31 szybów polskich kopalń miedzi oraz wiele kilometrów podziemnych chodników i przekopów. Oprócz tego zbudowała kilkadziesiąt tuneli - metra, kolejowych, drogowych i hydrotechnicznych - na pięciu kontynentach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.  

Rozmowa netTG.pl - odcinek 4 - Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej

O zapowiedziach Przemysława Czarnka, kandydata PiS na premiera, ale także o dalszej roli węgla w miksie energetycznym, kondycji JSW oraz przyszłości regionu porozmawialiśmy z posłanką Moniką Rosą.