Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.87 PLN (-0.41%)

KGHM Polska Miedź S.A.

272.70 PLN (+0.26%)

ORLEN S.A.

133.64 PLN (+5.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.70 PLN (+1.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.10 PLN (+0.53%)

Enea S.A.

21.98 PLN (+0.83%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.95 PLN (-1.86%)

Złoto

4 561.32 USD (+0.97%)

Srebro

72.23 USD (+0.55%)

Ropa naftowa

97.85 USD (+1.55%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+2.06%)

Miedź

5.53 USD (+0.13%)

Węgiel kamienny

128.55 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.87 PLN (-0.41%)

KGHM Polska Miedź S.A.

272.70 PLN (+0.26%)

ORLEN S.A.

133.64 PLN (+5.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.70 PLN (+1.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.10 PLN (+0.53%)

Enea S.A.

21.98 PLN (+0.83%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.95 PLN (-1.86%)

Złoto

4 561.32 USD (+0.97%)

Srebro

72.23 USD (+0.55%)

Ropa naftowa

97.85 USD (+1.55%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+2.06%)

Miedź

5.53 USD (+0.13%)

Węgiel kamienny

128.55 USD (0.00%)

Górnictwo: w PGG o stabilności dostaw i zwiększeniu wydajności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Plan inwestycyjny musi być wykonany - zaznaczył po zakończeniu spotkania wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Szefowie Ministerstwa Energii spotkali się w środę, 31 stycznia, z przedstawicielami strony społecznej w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Tematem rozmów była m.in. kwestia zwiększenia stabilności dostaw węgla oraz podniesienia wydajności pracy.

W rozmowach uczestniczyli minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminiester energii Grzegorz Tobiszowski, zarząd PGG oraz przedstawiciele strony społecznej. W południe rozpoczęło się spotkanie z pięcioma reprezentatywnymi związkami zawodowymi PGG, natomiast godzinę później przy stole usiedli wszyscy związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej. Spotkanie zakończyło się ok. godz. 17.

Jak podkreślił po zakończeniu spotkania szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, strony omówiły działania restrukturyzacyjne podjęte na przestrzeni ostatnich dwóch lat oraz perspektywy rozwoju PGG w tym roku. 

- Patrząc na to, że jest wiele różnych problemów do rozwiązania, to cieszymy się, że wynik spółki jest dodatni. Trzeba myśleć też o tym, żeby wynik systematycznie się poprawiał. Dlatego minister Tobiszowski będzie kontynuował prace zespołu monitorującego, który teraz będzie bardziej skupiał na rozwiązaniach związanych z przyszłością. Chodzi o to, żeby spółka nie tylko uzyskiwała wynik dodatni, ale żeby również schodziła z zadłużenia. Mamy nadzieję, że takie wspólne działania mobilizujące się wzajemnie będą temu sprzyjały. To dobrze rokuje na przyszłość - zaznaczył minister Tchórzewski.

Jak dodał wicemnister Tobiszowski rozmowy dotyczyły również funkcjonowania kopalń zespolonych oraz realizacji planu inwestycyjnego.

- Wszyscy stawialiśmy sobie pytania jak sprawnie przeprowadzić cały plan inwestycyjny, który jest bardzo ważny. Chodzi o to, żeby te środki, które zostały przygotowane, sprawnie zostały zaangażowane i przygotowały nam stabilność. To bardzo ważne, bo z jednej strony mamy już zabezpieczonych odbiorców, a teraz trzeba zapewnić stabilność dostaw węgla kamiennego. Plan inwestycyjny musi być wykonany - zaznaczył Tobiszowski.

Wiceszef resortu energii odniósł się również do funkcjonowania zespołu monitorującego, który w gronie zarządu spółki, strony związkowej i przedstawicieli ministerstwa, co kwartał ocenia sytuację w PGG i monitoruje procesy restrukturyzacyjne. Jak podkreślił teraz kolejnym zadaniem zespołu będzie również dyskusja nt. nowoczesnego układu zbiorowego pracy. Tobiszowski zaznaczył, że wypracowanie i przyjęcie układu zbiorowego "zamknie pewien cykl restrukturyzacyjny w PGG".

Minister Tchórzewski dodał, że ważnym elementem środowego spotkania była również kwestia zwiększenia wydajności pracy.

- To ważna rzecz, jeśli chodzi o zwiększenie wydobycia węgla, zakładając ten sam potencjał zatrudnienia. To będzie w najbliższych miesiącach bardzo głęboko analizowane w spółce - powiedział Tchórzewski.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kary za zaśmiecanie lasów mają być wyższe

Wyższe kary za śmiecenie w lesie, możliwość oddawania strzałów z amunicji gumowej z broni gładkolufowej w kierunku niedźwiedzi i żubrów - to część zmian zaproponowanych w obszernym projekcie noweli ustawy o ochronie przyrody. Strażnicy Parków Narodowych mają być też uznani za funkcjonariuszy publicznych.

Polak lubi promocje, zwłaszcza przed świętami

W tym roku 85,3 proc. osób zajmujących się w swoich rodzinach zakupami na Wielkanoc chce nabyć produkty spożywcze w promocji - wynika z raportu UCE Research i Grupy Blix. W ocenie ekspertów korzystanie z akcji promocyjnych staje się strategią zakupową Polaków.

Będą skrócone procedury przy inwestycjach w wiatraki na morzu i lądzie

Procedury administracyjne dotyczące inwestycji w morskie farmy wiatrowy będą skrócone do 2 lat, a w lądowe do 1 roku - zapowiedziała w środę wiceminister klimatu Urszula Zielińska.

Diesel na stacjach w rekordowej cenie, przez tydzień litr podrożał o 93 gr

Średnia cena litra oleju napędowego w ciągu tygodnia wzrosła o 93 grosze, do najwyższego w historii poziomu notowań prowadzonych przez e-petrol.pl - poinformowali w środę analitycy portalu. Diesel kosztuje przeciętnie 8,69 zł/l; benzyna E10 podrożała o 35 groszy, do 7,14 zł.