REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
1 lipca 2016 10:55 Portal gospodarka i ludzie : : autor: WIG 8,443 odsłon

KHW: nowy zarząd rozmawiał ze związkowcami

- Niedobrze się stało, że od ponad roku zamiast mówić o fatalnie trudnej sytuacji spółki, podawano sygnały, że KHW jakoś sobie radzi - mówił prezes spółki na spotkaniu ze związkowcami w czwartek (30 czerwca).
fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Drugą ratę czternastej pensji za 2015 r. wypłacił swoim pracownikom w piątek (1 lipca) Katowicki Holding Węglowy zgodnie z zobowiązaniem, jakie zarzad firmy złożył w lutym tego roku. W piątek wysłano przelewy - poinformował portal górniczy nettg.pl Wojciech Jaros, rzecznik spółki.

Dzień wcześniej (30 czerwca) zapowiedź o uregulowaniu czternastki przekazano organizacjom związkowym KHW podczas pierwszego spotkania ich przedstawicieli z nowym zarządem firmy.

- Rozmowy, trwające ponad dwie godziny, nie przyniosły jednoznacznych odpowiedzi w kwestiach dotyczących przyszłości firmy. Posłużyły bardziej do nakreślenia kierunków działania - relacjonuje rzecznik KHW.

- Nie należę do ludzi, którzy w dwa dni od wejścia do firmy znają i mają rozwiązania dla wszystkich problemów, jakie tam występują - podkreślał prezes Tomasz Cudny. Okres przepracowany w Tauronie Wydobyciu, ocenił jako bardzo przydatny dla uzyskania nowej, szerszej perspektywy w spojrzeniu na węgiel i na energetykę, która tego węgla używa.

"Nie uciekłem, nie wziąłem odprawy!"
Z uwagi na pojawiające się niekiedy komentarze, jakie do niego dotarły, podkreślił:

- Nie uciekałem z KHW, ani nie zostałem przez nikogo zmuszony do powrotu tutaj. Nie wziąłem też żadnej odprawy, ani z KHW, ani z Tauronu! Podjąłem wyzwanie, by poprowadzić Katowicki Holding Węglowy w tych trudnych czasach, ponieważ mam dużą wiedzę o firmie i ludziach, z którymi pracowałem kiedyś i teraz pracuję. Dlatego wiem, że jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Choć na pewno nie będzie łatwo - mówił do związkowców prezes Tomasz Cudny.

Pierwsze trzy tygodnie działania zarząd w obecnym składzie poświęcił na zapoznawanie się z sytuacją spółki, materiałami dostarczonymi przez kopalnie, określanie priorytetów.

Zarząd nie będzie "naddyrekcją"
W sierpniu przewidziano zmianę schematu organizacyjnego KHW. Jak zapowiadał prezes Cudny, wyraźna zmiana nastąpi w sposobie zarządzania: biuro zarządu ma zająć się tematami strategicznymi i monitorowaniem tego, co dzieje się w kopalniach.

Decyzje bieżące, operacyjne podejmowane będą w zakładach górniczych. Zarząd nie będzie pełnił roli "naddyrekcji", zajmującej się wszystkim sprawami, związanymi z codzienną pracą kopalń.

Nie kilka, lecz kilkadziesiąt lat perspektywy
Kontynuowane i zintensyfikowane będą pilne posunięcia dostosowujące spółkę do zmiennych warunków zewnętrznych, niezależnych od niej. Zarząd potrzebuje jednak jeszcze nieco czasu, by ustalić co może zostać zrobione w obrębie spółki, a jakie kierunki wymagają pomocy i wsparcia przedstawicieli właściciela.

- Czeka nas bardzo trudny czas podejmowania niekiedy bolesnych decyzji , bez których jednak nie przetrwamy. Naszym celem jest przeprowadzenie takich przekształceń, by spółka, jej kopalnie, mogły działać nie trzy-cztery lata, lecz jeszcze lat kilkadziesiąt - mówił w czwartek prezes KHW.

Niepotrzebnie łagodzono fatalne informacje
Wskazywał jak niedobrze się stało, że od ponad roku zamiast mówić o fatalnie trudnej sytuacji spółki, podawano sygnały, że sytuacja jest trudna, ale nie aż tak zła jak u sąsiadów za miedzą. W efekcie zainteresowanie przedstawicieli właściciela - Skarbu Państwa - skierowane zostało na problemy Kompanii Węglowej. Bo KHW jakoś sobie radzi...

Tymczasem już sobie nie radzi. Suma kredytów, obligacji, łącznych zobowiązań, jakie obciążają spółkę to ponad 1,4 mld złotych. Nie są natychmiast wymagalne, jednak wreszcie nadejdą terminy ich spłacania. Nawet jeśli czas ten wydaje sie jeszcze odległy, wobec koniecznosci przesuwania płatności z miesiąca na miesiąc nie można problemu "zamiatać pod dywan" licząc na poprawę sytuacji w handlu węglem.

Rozwój, a nie łatanie wypłat
- Nie chcemy, by nasza praca skupiała się na załatwianiu pieniędzy na wypłaty, na bieżące funkcjonowanie, w nadziei, że wreszcie kiedyś zrobi się lepiej. Musimy stworzyć dobre podwaliny dla dalszego bytu spółki.

Wyniki lepsze, ale powodów do zadowolenia brak
Co prawda, akcentował wiceprezes ds ekonomiki i finansów, Jarosław Jaromin, wyniki osiągnięte w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku są lepsze od założeń Planu Techniczno-Ekonomicznego, jednak są to wciąż i nadal wyniki na minusie, zakładające stratę. Nie da się więc traktować utrzymania obecnej sytuacji, jako czynnika zadawalającego, czy dającego szansę na przyszłość. Potrzeba gruntownych zmian.

Firmy zewnętrzne na dwa miesiące w odstawkę
Uzupełnieniem tej informacji była przekazana przez prezesa Cudnego wiadomość o wydanym przez niego poleceniu zaprzestania na dwa miesiące wydobycia weekendowego oraz części robót prowadzonych przez firmy zewnętrzne (w tym GSP). Jeżeli na zwałach, razem z depozytami leży prawie 1,8 mln ton, aby się całkiem nie zasypać węglem, kopalnie muszą ograniczyć wydobycie do wielkości sprzedanych, schodzących z tych zwałów, argumentował prezes.

Wydobycie nie na zwały
- Nawet jeśli takie rozwiązanie będzie uderzało w bieżące wyniki. Tylko co nam z węgla, ktory nie został sprzedany... - tłumaczył prezes spółki. Po dwóch miesiącach zostanie oceniony efekt. Ale też wiele zależeć będzie od dalszego kształtowania sytuacji i możliwości zbytu.

Jednak podatek PIT za odprawy
Inną z niemiłych wiadomości było to, że odprawy z programu dobrowolnych odejść są obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko prezentuje ministerstwo finansów i takie stanowisko zostało podane w wyroku zajmującego się tą sprawą sądu administracyjnego.

HUZ do zmiany, trzeba uprościć system płac
Najważniejszym z tematów poruszonych przez wiceprezesa ds pracowniczych, Wiesława Piechę, był system wyliczania wskaźników płacowych. Dopracowany w czasie gdy węgiel miał dobrą cenę, a problemem było powiększanie wydobycia przy utrzymaniu parametrów jakościowych, nie pasuje do obecnego czasu kryzysu. Dlatego jednym z pilniejszych tematów będzie dyskusja nad jego modyfikacją. Rozmawiać też trzeba ogólne o zmienianiu HUZ-u dla uproszczenia kryteriów, uczynienia systemu wynagrodzeń bardziej przejrzystym.

Będą fedrować za przejedzone przedpłaty
Przedstawiając strukturę sprzedaży i nabywców wiceprezes ds handlowo-rynkowych Krzysztof Miśka zwracał uwagę, że spółka żyje z kredytu, jakie zaciąga u swoich odbiorców, przyjmując przedpłaty na węgiel. Część wydobycia została praktycznie sprzedana do końca roku - czyli trzeba będzie dostarczać węgiel za kwoty, które zostały już "przejedzone". Nie jest to sytuacja prawidłowa, mogąca nastawiać optymistycznie.

Gruby węgiel i siła doświadczeń
Kierunkiem działania jest stawianie na pozyskanie jak największej ilości sortymentów grubych i średnich. Ponieważ zaś spółka nie ma pieniędzy na zamawianie opracowań naukowych, należy sięgnąć do starych, sprawdzonych metod górniczych. Nieco zmniejszy to wielkość wydobycia, ale winno zostać zrównoważone przez wyższą cenę węgla i większą łatwość jego sprzedaży.

Bezpieczeństwo do poprawy
Nawiązując do kwestii dotyczących wydobycia wiceprezes ds produkcji Bronisław Gaj przekazywał, że priorytetem musi stać się bezpieczeństwo. Odniósł się do podanej przed kilkoma dniami informacji o wynikach pracy komisji WUG, kończącej badanie katastrofy, jaka nastąpiła jesienią 2014 w kopalni Mysłowice-Wesoła.

- Założenie dotyczące wszystkich jest takie samo. Jeśli przestrzegane będą przepisy, także kopalnie z IV stopniem zagrożenia metanowego mogą być prowadzone bezpiecznie. Ale osiąga sie to nie pojedynczymi akcjami, lecz stałym nadzorem, wytwarzaniem, a może nawet wymuszaniem nawyków prawidłowej pracy. Dotyczy to szeregowych pracowników i zwłaszcza dozoru! - mówił wiceprezes Bronisław Gaj.

Kolejne podsumowanie w sierpniu
Przedstawiciele związkowców zadali wiele pytań. Jednak, jak podkreślał kilkakrotnie prezes Cudny, pierwszych konkretnych odpowiedzi dotyczących przyszłości i zmian organizacyjnych dotyczących kopalń mogą spodziewać najwcześniej na kolejnym spotkaniu.

Podsumowanie pierwszego okresu pracy Zarządu IX kadencji oraz przedstawienie stronie społecznej planów na kolejny miesiąc ma nastąpić w czwartek, 11 sierpnia 2016.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (21) pokaż wszystkie
 • as 13 lipca 2016 11:06:59
  Profile Avatar

  Czemu na jednej z kopal na dyspozytorni sziedzi aż 12 dyspozytorow (na rano aż 6!). I jak ma być dobrze jak tych darmozjadów tylu jest. Przenieś ich na wydobycie i tyle. Nie wspomne o inspektorach z działów nie produkcyjnych których jest więcej niż elektryków na zmianach...

 • wesoła 7 lipca 2016 23:12:27
  Profile Avatar

  Wesoła też fedruje, dalej pociskajcie takie kity że robimy 5 dni w tydniu i zarabiamy po 7 tysięcy na rękę.

 • Filip 6 lipca 2016 20:53:51
  Profile Avatar

  Panie prezesie jak to jest wydobycie weekendowe wstrzymane na 2 miesiace a na staszicu trzy sciany w ten weekend normalnie beda wydobywac na 2 zmiany..... To jak to jest " holding swoje-naczelny swoje " ?

 • luks 6 lipca 2016 08:19:02
  Profile Avatar

  A gdzie ich wszystkich wezmą jak przy Damrota wszystkie wakaty obsadzone?

 • antyinspektor 5 lipca 2016 22:57:56
  Profile Avatar

  W końcu sie może wezma za inspektorów z działów nie produkcyjnych nudzacych sie na powierzchni a mających dniówki dolowe. Masakra. No i ograniczyć liczbe dyspozytor. Po co ich aż 12 na trzyzmiany...

 • Khw 5 lipca 2016 21:28:38
  Profile Avatar

  Jestem za. Wypierniczyc wszystkich co papiery na powierzchni robia. Jak jest Dzial TG,TW,czy TEM niech sobie Glowni nad papierami siedza , a nie pierdza w stolki i udaja nad Bogow Biora grube pueniadze to niech sie wykarza.

 • sztajger 5 lipca 2016 19:44:35
  Profile Avatar

  do Jan Bradek Najwidoczniej "pracujesz" w jednym z nieprodukcyjnych działów od spraw niepotrzebnych, a codziennie rano w trampkach biegniesz odbić zjazd. Mam nadzieję że zrobią porządek z takimi jak ty, bo nic konkretnego nie wnosicie dla kopalni, bo wszystko to co należy do was, my musimy w naszych oddziałach robić sami lub po was poprawiać. O wiele więcej pożytku jest z parzykawów niż z was, bo są to zazwyczaj pracownicy fizyczni, a panowie z gospodarki na etatach sztygarów i nadsztygarów.

 • Jan Bradek 5 lipca 2016 08:24:36
  Profile Avatar

  Tak czytam wszystkie komentarze od tych wszystkich superfachowców od górnictwa,to żal mi pana,panie Prezesie,z kim pan będzie musiał pracować

 • slusosz 4 lipca 2016 12:17:46
  Profile Avatar

  Powiedzcie jak to jest, że na ścianie jest skrócony czas pracy, a oddział pracuje 7,5h? Oni tam siedzą za darmo? Robicie z innych idiotów panie prezes? Później wypłata okrojona, bo przecież inni muszą dostać swoje $$$.

 • Alojz 4 lipca 2016 09:51:38
  Profile Avatar

  Czemu moderator usuwa moje wpisy, przecież nikomu nie ubliżam w żaden sposób, pisze tylko prawdę że kopalnią Wieczorek trzęsie kibicowska mafia, i naprawdę potrzeba faceta konkretnego żeby zrobił porządek.

 • A***z 4 lipca 2016 06:48:54
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • a****i 3 lipca 2016 23:04:53
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • kwk wujek 3 lipca 2016 22:47:45
  Profile Avatar

  Sztajger dobrze godo. Ograniczyć tych nierobów ale na oddzialy poprzenosić bo na dole nie ma kim robic

 • sztajger 3 lipca 2016 22:43:58
  Profile Avatar

  Zabrać dniówki dolowe inspektorom z działów nieprodukcyjnych. Siedzą na powierzchni i sie nudza a na dole nie ma komu robic. Zlikwidować lub ograniczyć do minimum takie oddziały jak EZ IPP EPI ACP TP TR BHP. Ograniczyć liczbe dyspozytorow! Na wujku na rano 6 ich siedzi w dyspozytorni a dniówki dolowe maja!!!

 • Tr 3 lipca 2016 20:58:23
  Profile Avatar

  Ilu na Wujku jest dolowcow co siedza na powierzchni to ludzkie pojecie przechodzi Musisz to Prezesie zaczac eliminowac jak najszybciej.

 • vader 3 lipca 2016 18:12:20
  Profile Avatar

  Emerytów i chętnych puścić na urlopy , nierentowne kopalnie pozamykać , powołąć policje górniczą aby gonić z powierzchni wszystkich parzykawów co mają dniówki dołowe ,przękręty z materiałami itd. i powinno być dobrze Holding stanie na nogi

 • greg 3 lipca 2016 16:14:19
  Profile Avatar

  nic się nie zmieni, ARMIA parzykawów na Staszicu nie zaginie !!!

 • x 2 lipca 2016 14:28:01
  Profile Avatar

  Panie prezesie proszę o zlikwidowanie chorych kontraktów dla ścianowców (chore czasy) i wyegzekwować odpowiedzialność za marnotractwo i niszczenie materiału od dozoru wyzszego.

 • Gość 1 lipca 2016 23:22:51
  Profile Avatar

  Pan Prezes T.C Święty nie jest. Już zapomniał jak to było z PSL-em przed wyborami?

 • łon 1 lipca 2016 22:35:05
  Profile Avatar

  Właśnie Panie Cudny dlaczego szczury uciekają z tonącego okrętu. Przez tyle lat siedzieli na ciepłych stołeczkach a teraz chowają się po kopalniach. Może tym by się zająć najpierw. Kolejna sprawa szczury pochowane po biurach pocioty różnej maści które mają dniówki dołowe a dołu wcale nie widzieli. Zamiast marudzić, że jest ciężko to przejechać się po kopalniach ilu ludzi fedruje a ilu zbija bąki po kątach na kopalni. Następna sprawa emeryci ilu zostało odesłanych na emeryturę.

 • nadgornik 1 lipca 2016 21:01:01
  Profile Avatar

  Ale o lokowaniu byłych ludzi z holdingu, którzy nie mają już tam racji bytu, na kopalniach ani słowa, oj nieładnie. A co powiesz panie prezesie na temat wszelkiej maści inspektorów do spraw niepotrzebnych? Gospodarka materiałowa? Każdy widzi na dole jak to wygląda. Inwentaryzacja ciągła? Dalej nie wiemy co gdzie jest. Remonty? Sekcje i cokolwiek się da robi się na kopalni.

 • EJXLR
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy otrzymają kredkowe. Kwota robi wrażenie
10 lipca 2024
35,118 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]