Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Wodór z węgla to nie jest dobry pomysł
21 września 2021
Fit for 55 - wspomoże czy zaszkodzi polskiej energetyce?
21 września 2021
Najważniejszy kongres gospodarczy okiem fotoreportera
20 września 2021
Przedostatnie górnicze świętowanie
19 września 2021
Pamiętają o górnikach zmarłych w wypadku kopalni Śląsk
18 września 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
8 października 2009 : : autor: Rozmawiała Jolanta Talarczyk – Trybuna Górnicza

Fundamenty innowacyjności

Obecnie na 12 wydziałach mamy 49 kierunków studiów - mówi prof. Andrzej Karbownik
fot:
Rozmowa z prof. Andrzejem Karbownikiem, rektorem Politechniki Śląskiej

W latach 80. ubiegłego wieku liczba studentów uczelni technicznych malała. Teraz inżynier jest preferowany w wyborach zawodu przez młodzież.

- Transformacja polityczna i gospodarcza w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych zapoczątkowała poważne przeobrażenia w naszej uczelni. W latach 80. wystąpiło załamanie w kształceniu inżynierów, ale od drugiej połowy lat 90. liczba przyjęć na studia była coraz wyższa. Na pierwszy rok studiów przyjęliśmy prawie 10 tysięcy studentów, tzn. o ponad tysiąc więcej niż w roku ubiegłym.
Politechnika Śląska w całym okresie swego funkcjonowania wypromowała ponad 135 tysięcy absolwentów. Nie prowadzimy, niestety, badań ich losów zawodowych. Z rozmów z przedsiębiorcami i z kontaktów międzynarodowych wynika, że nie kształcimy bezrobotnych. Może się zdarzyć, jak po każdych studiach, że niektóre osoby po uzyskaniu dyplomu przez jakiś czas szukają interesującej pracy. Zawód inżyniera jest piękny i nieprzemijający, ponieważ przetwarza pomysły i wynalazki w technologie i produkty, z których wszyscy korzystamy. Postrzegam inżyniera nie tylko jako technika, ale także jako intelektualistę. Przy dzisiejszej otwartości świata, jeżeli młody człowiek wykorzystał powszechne możliwości nauki języków obcych i studiów za granicą, na pewno da sobie radę i nie będzie bezrobotnym w kraju.

Podczas konferencji, poprzedzającej inaugurację 65. roku akademickiego Politechniki Śląskiej, jeden z absolwentów uczelni, prof. Rudolf Kawalla, wzmiankował, że w Bergakademie Freiberg w 2008 roku na każdego z zatrudnionych tam profesorów przypadało 417 tys. euro dochodu. Czy podobnym wskaźnikiem może Pan określić wartość rynkową badań prowadzonych w Politechnice Śląskiej?

- Dotychczas nie przeliczaliśmy przychodów własnych na liczbę zatrudnionych profesorów. Może warto będzie wprowadzić taki wskaźnik. Uczelnie mogą i powinny zarabiać poprzez realizację prac badawczych, a przede wszystkim poprzez wdrożenia. Dotychczas w karierze akademickiej, tzn. w systemie awansów naukowych, za małą wagę przywiązuje się do komercjalizacji badań naukowych, czyli transferu nauki do przemysłu. Obecnie dotacja z budżetu państwa pokrywa 80 procent rocznych kosztów działalności dydaktycznej Politechniki Śląskiej, czyli na pokrycie 20 procent potrzeb w tym zakresie musimy wypracować przychody własne.

Każdy rok niesie inne wyzwania, co może być dla Politechniki najtrudniejsze w nadchodzących miesiącach?

- Na pewno będziemy się borykali z problemami finansowymi. Brakuje nam pieniędzy przede wszystkim na remonty budynków i modernizację laboratoriów. 20 lat temu nasza uczelnia kształciła 10 tysięcy studentów, a obecnie 30 tysięcy. Nasza baza lokalowa w tym okresie niewiele się zmieniła. Dlatego mamy tak duże potrzeby w zakresie modernizacji naszej infrastruktury. Znacząca była tutaj pomoc samorządów lokalnych, dzięki której mogliśmy rozwinąć ofertę dydaktyczną w innych miastach poza Gliwicami i przybliżyć się do miejsca zamieszkania naszych studentów. Władze samorządowe brały na siebie część kosztów związanych z uruchomieniem studiów na swoim terenie, na przykład nieodpłatnie przekazując lub użyczając obiekty należące do miasta. Dzięki temu możliwy był dynamiczny wzrost liczby studentów i co istotne, Politechnika Śląska stała się uczelnią o charakterze regionalnym. Obecnie kształcimy studentów w ośmiu miastach: Gliwicach, Katowicach, Zabrzu, Rybniku, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Tychach.

Patrząc na nowoczesne Centrum Edukacyjno-Kongresowe nie odnosi się wrażenia zapóźnienia inwestycyjnego Politechniki Śląskiej.

- Od początku lat 90. dotacja państwowa na działalność uczelni systematycznie się kurczyła. Mimo tego udało się na Politechnice Śląskiej zrealizować kilka ważnych inwestycji. Najważniejsze z nich to gmach biblioteki, na który czekaliśmy aż 12 lat, i wspomniane nowoczesne Centrum Edukacyjno-Kongresowe. Rozwinęła się także baza sportowa uczelni. Wpływ na to miały dwa czynniki: przejęcie od władz miasta Gliwice obiektów sportowych po byłym Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz budowa nowej hali sportowej.

Na pewno ma Pan konkretny plan na świeżo rozpoczęty rok akademicki, jakie będą priorytety?

- Przed nami kolejny etap realizacji przeobrażeń strukturalnych. W okres transformacji Politechnika Śląska weszła z 17 prowadzonymi kierunkami studiów. Obecnie na 12 wydziałach mamy 49 kierunków studiów. Kilka lat temu w ofercie Politechniki Śląskiej pojawiły się: biotechnologia, mechatronika, inżynieria biomedyczna, zarządzanie, administracja, socjologia i logistyka. Zgodnie z uchwałą Senatu Politechniki Śląskiej – 1 lipca 2010 roku powinno funkcjonować Kolegium Języków Obcych. Zaproponujemy wówczas młodzieży studia licencjackie na kierunku filologia, które prowadzone będą w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, począwszy od roku akademickiego 2010/2011. Dużym przedsięwzięciem organizacyjnym będzie utworzenie kolejnego, czyli 13, wydziału w strukturze uczelni – Wydziału Inżynierii Biomedycznej. Planowane rozpoczęcie jego działalności to 1 września 2010 r.

Obejmując urząd rektorski, wyznaczał Pan za główny cel innowacyjność. Przeobrażenia strukturalne służą chyba przede wszystkim rozszerzeniu oferty dydaktycznej. Czy to zmiana kursu?

- To są dwie strony tego samego medalu. W moim programie wyborczym pisałem o innowacyjnym centrum kształcenia i nauki. Jestem przekonany, że do tego celu konsekwentnie zmierzamy. Jaką pozycję zajmiemy w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego, zależy od całej naszej społeczności akademickiej. A mamy w tej mierze mocne fundamenty. W czerwcu 2008 roku powstał Technopark Gliwice, spółka założona przez Politechnikę Śląską, miasto Gliwice oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Zadaniem Technoparku jest wspieranie absolwentów studiów technicznych w tworzeniu innowacyjnych firm technologicznych oraz transfer technologii do małych i średnich przedsiębiorstw. Współpraca uczelni z władzami Zabrza przyczyniła się do otwarcia Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Ta jednostka ma na celu efektywne upowszechnianie wiedzy i innowacyjnych aplikacji technologicznych dla rozwoju przedsiębiorstw i wzmocnienia współpracy nauka – biznes. W lipcu 2009 r. została podpisana umowa o dofinansowanie ze środków unijnych inwestycji o nazwie „Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii – Politechnika Śląska”. Dzięki temu w Gliwicach powstanie nowoczesny obiekt dla wsparcia działalności badawczej i edukacyjnej trzech wydziałów. Realizację tego projektu zaplanowano na lata 2009-2014. Centrum powstanie w północnej części dzielnicy akademickiej, równolegle do projektowanej Drogowej Trasy Średnicowej. W czerwcu bieżącego roku zawarliśmy umowę o dofinansowaniu projektu „Śląska BIO-FARMA. Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki”. W efekcie jego realizacji powstanie kilkanaście nowoczesnych laboratoriów badawczych. Projekt ten prowadzi Konsorcjum o tej samej nazwie, którego liderem jest Politechnika Śląska. Konsorcjum zostało założone w kwietniu 2007 r. przez Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny (wówczas Śląską Akademią Medyczną) oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach. Konsorcjum będzie platformą dla pozyskiwania w przyszłości środków finansowych na wspólne projekty badawcze mające związek z rozwojem nowoczesnych technologii.

Strona 1 z 0

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 17
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • BDYHM
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Zdusili pożar w zarodku
18 września 2021
19041
Przedostatnie górnicze świętowanie
19 września 2021
13085
Najmłodsza kopalnia w województwie śląskim rozpoczyna działalność
22 września 2021
11620
Nie ma stali bez węgla koksowego
18 września 2021
11026
Wyróżnienie za trudne lata
18 września 2021
6969
Sztolni ze złotym pociągiem nie ma. Jest co innego
19 września 2021
6744
Mieli farta, mają rekord
21 września 2021
5520
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu