Górnictwo: studenci w sztolni ZG Janina

1499669431 ambasador grupaaghkrakow 23

fot: ARC/Tauron Wydobycie

Studenci zapoznali się z podstawowymi elementami procesu wydobywczego, m.in. z przodkiem robót przygotowawczych wyposażonym w kombajn chodnikowy, czy przodkiem eksploatacyjnym wyposażonym w kompleks obudowy zmechanizowanej wraz z kombajnem ścianowym

fot: ARC/Tauron Wydobycie

W ramach realizowanego przez Grupę Tauron programu „Ambasador Grupy Tauron” studenci Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego z Krakowa zwiedzili zakładową sztolnię w Zakładzie Górniczym Janina – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Taurona Wydobycie.

Jak wyjaśnia spółka, celem programu jest budowa pozytywnego wizerunku Grupy w środowisku akademickim oraz pozyskiwanie najlepszych (z punktu widzenia potrzeb biznesowych i kultury organizacyjnej) uczniów, studentów i absolwentów.

Studenci w libiąskiej sztolni zobaczyli m.in. środki transportu dołowego, z zainteresowaniem przyglądali się ubraniom roboczym, środkom ochrony indywidualnej i sprzętowi niezbędnemu każdemu pracownikowi.

Jak podkreśla Marta Baran z Zespołu Relacji z Otoczeniem Taurona Wydobycie, sztolnia ZG Janina jest jedynym obiektem tego typu w regionie.

- W warunkach naturalnych pokazuje namiastkę pracy górników. Można tu zapoznać się z podstawowymi elementami procesu wydobywczego, między innymi przodkiem robót przygotowawczych wyposażonym w kombajn chodnikowy, czy przodkiem eksploatacyjnym wyposażonym w kompleks obudowy zmechanizowanej wraz z kombajnem ścianowym - dodaje.

- Sztolnia służy przede wszystkim do prowadzenia zajęć praktycznych dla uczniów technikum górniczego oraz do prowadzenia szkoleń praktycznych odbywających się na stanowiskach szkoleniowych pracowników zatrudnianych na ZG Janina. W okresie świątecznym i Barbórkowym wyrobiska sztolni są udostępniane zwiedzającym – tłumaczył studentom Arkadiusz Kozieł z działu bhp i szkolenia.

– Jesteśmy zainteresowani tematyką górniczą. Mamy do czynienia z teorią, studiujemy kierunek pokrewny związany z paliwem i węglem. Uczymy się o węglu i musimy ten węgiel zobaczyć, gdzie i w jakich warunkach jest wydobywany - powiedziała po zwiedzeniu sztolni Grażyna Myśliwiec, studentka czwartego roku AGH.

Jacek Szyndler, kierownik działu górniczego ds. budowy poziomu 800, przekazał studentom informacje dotyczące podstawowych ogniw procesu produkcyjnego w Zakładzie Górniczym Janina, zaprezentował na zdjęciach oraz filmach specyficzne dla górnictwa miejsca pracy, takie jak przodki kombajnowe, ściany wydobywcze z obudową zmechanizowana, odstawę urobku, transport podwieszanymi ciągnikami spalinowymi, transport szybem oraz omówił różne aspekty prowadzenia robót górniczych w tym czynniki wpływające na proces produkcji, takie jak warunki geologiczne i hydrologiczne, występujące w górnictwie zagrożenia naturalne, czynniki techniczne. Przedstawił również specyfikę ZG Janina na tle pozostałych kopalń węgla kamiennego w Polsce. Nie zabrakło także danych o najnowszych planach inwestycyjnych zakładu związanych z realizacją projektu strategicznego Tauron Wydobycie pod nazwą „Budową nowego poziomu 800 m w Zakładzie Górniczym Janina.

- Pytania, które pojawiły się ze strony studentów dotyczyły przede wszystkim przyszłości górnictwa węgla kamiennego w Polsce oraz możliwości wykorzystania węgla poza energetyką, zgazowania węgla pod ziemią, oraz wykorzystania w procesach chemicznych. Studenci uznali, że wizyta w ZG Janina zmieniła ich dotychczasowe wyobrażenie o górnictwie, w szczególności w zakresie wyposażenia i umaszynowienie na dole kopalni oraz pracy górników - podsumował inż. Szyndler.

-Wizyta w Tauron Wydobycie to naprawdę świetnie doświadczenie. Wcześniej nie miałam szansy na podobną wycieczkę. Bardzo nam miło, że mieliśmy okazję zobaczyć coś, co nie jest dostępne dla wszystkich. W dodatku multum ciekawych informacji skutecznie poszerzyło naszą wiedzę na temat procesów górniczych zarówno podczas zwiedzania sztolni, jak i podczas prelekcji. Nie były to suche fakty, a informacje z życia wzięte z przykładami, które świetnie obrazowały sytuacje – stwierdziła Aleksandra Zuziak z Uniwersytetu Ekonomicznego.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy gościć w ZG Janina studentów z AGH oraz UE. Widać, że program „Ambasador Grupy Tauron” przynosi wymierne korzyści zarówno dla Tauron Wydobycie jak i Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Wizyta w kopalni w przypadku studentów z AGH, pozwoliła młodzieży bardziej namacalnie poczuć klimat górnictwa i zobrazować to czego w teorii uczą się na uczelni. Dla nas zaś to kolejny krok w budowaniu pozytywnego wizerunku całej Grupy, jako pożądanego i wiarygodnego pracodawcy. Wierzę, że część z dzisiejszych wycieczkowiczów wróci do nas jako praktykanci, stażyści a w przyszłości być może pracownicy – skomentował wizyty studentów Marcin Nastawny, dyrektor ds. pracy ZG Janina.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.