Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (-5.48%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.40 PLN (+2.29%)

ORLEN S.A.

132.02 PLN (-0.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.83 PLN (+0.84%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.67 PLN (+1.57%)

Enea S.A.

25.00 PLN (+1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.55 PLN (-3.56%)

Złoto

4 770.67 USD (+1.45%)

Srebro

75.04 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

101.38 USD (-2.14%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.46%)

Miedź

5.61 USD (-0.75%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (-5.48%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.40 PLN (+2.29%)

ORLEN S.A.

132.02 PLN (-0.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.83 PLN (+0.84%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.67 PLN (+1.57%)

Enea S.A.

25.00 PLN (+1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.55 PLN (-3.56%)

Złoto

4 770.67 USD (+1.45%)

Srebro

75.04 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

101.38 USD (-2.14%)

Gaz ziemny

2.84 USD (-1.46%)

Miedź

5.61 USD (-0.75%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Górnictwo: po wiedzę do sieci

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Z badań wynika, że wśród tych, którzy stawiająca bankowość internetową, tylko co dziesiąty korzysta z tradycyjnych usług bankowych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pracownicy dozoru Polskiej Grupy Górniczej poszerzając wiedzę, nie muszą już polegać wyłącznie na książkach i skryptach. Od kilku tygodni korzystać mogą z intranetowej platformy edukacyjnej PROFI.

- Platforma została stworzona, by podwyższyć umiejętności społeczne dozoru. Jej rolą jest podniesienie kompetencji interpersonalnych oraz kwalifikacji zawodowych oraz wyeliminowanie ryzykownych zachowań pracowników - wyjaśnia Anna Wiśniewska z Biura BHP PGG.

Logowanie na platformę na razie możliwe jest wyłącznie z poziomu służbowego komputera, jednak twórcy tego rozwiązania planują, by dostęp do PROFI był zindywidualizowany i możliwy do uzyskania z urządzeń mobilnych. Aplikacja podzielona jest na dwa zasadnicze działy - materiały szkoleniowe oraz treści dydaktyczne.

Podwyższanie kompetencji
- Materiały szkoleniowe dla dozoru mają na celu podwyższanie umiejętności społecznych w zakresie komunikacji, motywacji, rozwiązywania konfliktów, asertywności oraz zarządzania zespołem roboczym poprzez prestiż osobisty. W dziale tym znajdują się także zagadnienia związane z radzeniem sobie ze stresem zawodowym oraz rozwijaniem umiejętności postrzegania zagrożeń i oceny ryzyka. Każda strefa tematyczna podzielona jest na trzy części: teorię, konkretne scenki sytuacyjne oraz testy do indywidualnego sprawdzenia swoich umiejętności i predyspozycji w danym temacie - wylicza Wiśniewska.

W zakładce opisanej jako "komunikacja w praktyce górniczej", znajduje się opis sytuacji, w której sztygar zmianowy poleca pracownikom uporządkować materiał. Sposób przekazania informacji nie budzi zastrzeżeń, jednak zadanie nie zostaje wykonane. Diagnoza sytuacji wskazuje na brak koncentracji i zainteresowania ze strony pracowników. Następnie zdarzenie przedstawione jest w formie scenki sytuacyjnej. Ostatnim elementem jest test, którego wynik wskazuje, co osoba dozoru może zmienić w swoim zachowaniu, by mieć wpływ na inny przebieg opisanej sytuacji.

Drugi dział (treści dydaktyczne) zawiera pięć zakładek: listy kontrolne (są tu podpowiedzi, jak wykonać prawidłowo i bezpiecznie jakąś czynność), scenki z praktyki górniczej pozwalające na doskonalenie umiejętności społecznych, spoty filmowe pokazujące skutki ryzykownych zachowań, gry oraz testy.

Wsparcia dla dozoru
Od strony informatycznej platformę PROFI przygotował KOMAG. Za treści merytoryczne odpowiadał Główny Instytut Górnictwa wraz z Biurem BHP PGG. Prace nad projektem trwały cztery lata.

- W materiałach udostępnionych na platformie można znaleźć odpowiedzieć na pytanie o przyczyny podejmowania przez robotników ryzykownych zachowań. Zadaniem platformy jest udzielnie wsparcia dla dozoru w trakcie wypełniania obowiązków kierowniczych - tłumaczy Anna Wiśniewska.

Platforma jest przyjazna dla użytkowników, łączy nowatorstwo problematyki kultury bezpieczeństwa z najnowszymi technikami informatycznymi. Powstała jako wynik badań przeprowadzonych wśród kilku tysięcy pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz osób dozoru ruchu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW obniżyła cel wydobycia węgla w 2026 r. z 13,5 mln ton do 13,3 mln ton

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej obniżył przewidywany roczny poziom wydobycia węgla ogółem w 2026 r. z ok. 13,5 mln ton do ok. 13,3 mln ton - wynika ze środowego raportu bieżącego spółki. Powód to skutki grudniowego wyrzutu metanu w kopalni Pniówek, w następstwie którego zginęło dwóch górników.

Witamy w rodzinie – już 2 500 CUdownych Rodziców KGHM!

Każdy CUdowny Rodzic to dla KGHM wielka radość i duma. Już 2500 naszych pracowników zostało uhonorowanych wyjątkowym pakietem gratulacyjnym z okazji narodzin dziecka. To wyraz uznania dla tych, którzy dzień po dniu łączą zawodowe wyzwania z najpiękniejszą rolą w życiu – rodzica. Naszym 2500 CUdownym Rodzicem, szczęśliwym tatą Huberta jest Daniel Wiśniewski, ratownik straży pożarnej JRGH.

Enea Operator zawiera pierwszą w Polsce umowę na usługę IRB

Enea Operator wykonała kolejny ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, odpornej i elastycznej sieci dystrybucyjnej. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę na świadczenie usługi Interwencyjnej Regulacji Mocy Biernej (IRB) – to rozwiązanie umożliwiające aktywne zarządzanie poziomami napięć w sieci przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wujek Koniec KZM 31

Ta kopalnia budowała dobrobyt kraju, była świadkiem historii. Teraz kończy żywot

Były łzy wzruszenia, uściski dłoni, wspomnienia razem przepracowanych szycht. Czas mija nieubłaganie. W środę, 1 kwietnia, dokończyła swych dni kopalnia Wujek – miejsce szczególne w historii Śląska i Polski. Symbol ciężkiej, górniczej pracy, a zarazem walki z ustrojem totalitarnym.