Górnictwo: po tragedii w Mysłowicach-Wesołej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przyczyny i okoliczności wypadku zbiorowego kopalni Mysłowice-Wesoła ustala Specjalistyczny Urząd Górniczy pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W kopalni Mysłowice-Wesoła w poniedziałek (26 sierpnia) miał miejsce tragiczny wypadek, w którym zginęło trzech pracowników firmy Kopex-PBSz, a jeden został ciężko ranny. Portal górniczy nettg.pl na bieżąco informował o tej tragedii. Teraz przedstawiamy opis zdarzenia i akcji ratowniczej prowadzonej w kopalni w oparciu o informacje przedstawione przez Katowicki Holding Węglowy, do którego należy kopalnia, i Wyższy Urząd Górniczy.

Do wypadku zbiorowego doszło ok. godz 2.53 na głębokości 320 m. Pracownicy Kopex-PBSz wykonywali prace na głowicy klatki windy przedziału zachodniego szybu Piotr. Na mężczyzn spadło ponad 300 metrów kabla, którego jeden metr waży około 17 kg, co w sumie daje ciężar około 5 t.

Informacja o zdarzeniu dotarła do dyspozytora kopalni ok. godz. 4.20. - przekazał  w specjalnym komunikacie Wojciech Jaros, kierownik działu komunikacji korporacyjnej Katowickiego Holdingu Węglowego. O braku kontaktu z pracownikami i wpadnięciu do szybu kabla energetycznego, który miał zostać przymocowany w szybie, poinformował jeden z przedstawicieli PBSz. Z jednym z poszkodowanych pracowników nawiązano kontakt głosowy.

Ponieważ zdarzenie miało miejsce w przedziale szybu, nie można było bezpośrednio uruchomić windy. Obie klatki działają bowiem w układzie przeciwwagi.

Akcja ratownicza trwała w sumie 5 godzin. Dotarcie do miejsca zdarzenia nastąpiło klatką drugiej windy (w szybie są dwie windy, po dwie klatki w każdej). Po zatrzymaniu na wysokości zdarzenia, ratownicy wycięli otwór w przegrodach oddzielających przedziały wschodni i zachodni, w którym nastąpił wypadek, i przedostali się na miejsce zdarzenia. Równocześnie mogło pracować tylko 6-8 ratowników.

O godz. 6.43 wywieziono na powierzchnię pierwszego z poszkodowanych. Zajął się nim lekarz. Pracownik został przetransportowany do Szpitala św. Barbary w Sosnowcu, gdzie około 9.00 jego stan określano jako stabilny. Około godz. 9.30 wywieziono ciała dwóch pracowników, którzy zginęli w wypadku, a o 9.15 zwłoki trzeciego.

Ocalały pracownik był jednym z trzech, którzy stali na dachu klatki windy. Czwarty znajdował się nad nimi, zawieszony na szelkach.

Mężczyzna, który trafił do sosnowickiego szpitala, ma liczne złamania i urazy wewnętrzne. Lekarze uznali jednak, że nie ma potrzeby, był trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.

Przyczyny i okoliczności wypadku zbiorowego ustala Specjalistyczny Urzęd Górniczy pod nadzorem Wyższego Urządu Górniczego. Badane będą również rozbieżności czasowe między zaistnieniem wypadku a powiadomieniem o nim dyspozytora kopalni.

Grupa Kopex, do której należy spółka Kopex PBSz, opublikowała komunikat, w którym podała tożsamość pracowników, którzy zginęli w szybie kopalni Wesoła. Z jego treścią można zapoznać się pod tym linkiem.

W tym roku w wypadkach w polskim górnictwie życie straciło 14 osób, w tym 12 w górnictwie węgla kamiennego (5 ofiar śmiertelnych to pracownicy firm usługowych). W 2012 r. ofiar śmiertelnych wypadków było 28, w tym 22 w górnictwie węgla kamiennego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.