Górnictwo: PGG wydobędzie w tym roku ponad 30 mln ton

fot: Maciej Dorosiński

- Na nowych rozwiązaniach stracą na pewno odbiorcy węgla. Według naszych szacunków wzrost opłat za ogrzewanie wyniesie od 2400 do 4600 zł w skali roku. Nie każdy taką podwyżkę uniesie, bo wiele gospodarstw domowych funkcjonuje przy budżecie miesięcznym wynoszącym 2-2,5 tys. zł - powiedział prezes PGG Tomasz Rogala

fot: Maciej Dorosiński

Polska Grupa Górnicza (PGG) zakończy 2017 r. wydobyciem węgla powyżej 30 mln t - poinformował we wtorek, 19 grudnia, prezes PGG Tomasz Rogala. Grupa jest największym producentem węgla nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

- Wydobędziemy nieco powyżej 30 mln t - chcemy te 30 mln t przekroczyć, ale to jest niewielka ilość - powiedział dziennikarzom prezes, uczestniczący w katowickiej konferencji poświęconej nowoczesnym układom zbiorowym w gospodarce. Nowy układ zbiorowy w PGG ma być wynegocjowany do połowy przyszłego roku.

- Myślę, że 30 mln t zostanie osiągnięte. Wynik uznajemy za dobry, biorąc pod uwagę to, jaki front (wydobywczy) zastaliśmy, w jakim spółka jest stanie inwestycyjnym - tłumaczył prezes.

Na początku tego roku plan wydobycia w PGG zakładał produkcję powyżej 32 mln t, jednak w ostatnim czasie przedstawiciele grupy mówili o ok. 30 mln t rocznie wydobycia. PGG ma obecnie o 7 mln t mniejsze zdolności wydobywcze niż pięć lat temu. Aby sprostać zapotrzebowaniu na węgiel firma przygotowuje i uruchamia nowe fronty wydobywcze.

Ograniczenie inwestycji w minionych latach oraz koncentracja wydobycia sprawiły, że na początku tego roku spółka dysponowała 36-38 ścianami wydobywczymi, wobec średnio 60 ścian w 2014 r. Firma od kilku miesięcy odbudowuje fronty wydobywcze - na koniec roku spółka ma dysponować 48 ścianami. Plany zakładają, że rocznie w kopalniach Grupy ma być dostępnych co najmniej 47 ścian.

Wśród kluczowych obecnie inwestycji PGG jej przedstawiciele wymieniali wcześniej m.in. budowę nowych poziomów wydobywczych w trzech częściach kopalni ROW, pogłębianie i zbrojenie szybów w tej kopalni, udostępnienie nowej partii węgla dla kopalń Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła, zbrojenie szybu i budowę nowego poziomu kopalni Murcki-Staszic oraz udostępnienie nowego złoża dla ruchu Halemba i rozwinięcie frontów wydobywczych w ruchach Pokój i Bielszowice, w ramach kopalni Ruda.

W ogłoszonej wiosną tego roku strategii PGG zakłada stabilizację produkcji, odtworzenie rezerw produkcyjnych oraz poprawę jakości węgla. W dokumencie obejmującym horyzont czasowy do 2030 roku PGG założyła roczną produkcję na średnim poziomie ok. 30 mln ton, przy czym w najbliższych latach miało to być - zgodnie z deklaracjami z kwietnia tego roku - więcej (ok. 32-33 mln ton), natomiast bliżej 2030 roku - ok. 27-28 mln ton, w związku ze spodziewanym spadkiem zapotrzebowania na węgiel w energetyce.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.