Górnictwo: KE gotowa do konstruktywnej pracy nad każdą propozycją dotyczącą branży

fot: Maciej Dorosiński

Po wypadku w kopalni Bielszowice Kompania Węglowa zrezygnowała z usług Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych

fot: Maciej Dorosiński

KE zadeklarowała w czwartek (1 października), że jest gotowa, by ocenić każdą nową propozycję dotyczącą naprawy sektora górniczego w Polsce i w konstruktywny sposób pracować nad nimi. Bruksela nie otrzymała jednak dotąd szczegółów dotyczących planów rządu w tej sprawie.

- Nie zostaliśmy poinformowani o szczegółach propozycji, nie podejmujemy żadnych decyzji; jesteśmy gotowi, aby ocenić każdą nową propozycję, jeśli zostaną one nam przedstawione - powiedział dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Ricardo Cardoso.

Jak zadeklarował, KE jest gotowa w konstruktywny sposób pracować nad propozycjami, jakie złoży jej polski rząd.

W środę (30 września) Rada Ministrów przyjęła plan ratunkowy dla górnictwa. Przewiduje on, że realizująca rządowe strategie spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Ma być to pierwszy krok do utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Wcześniej rząd zdecydował o dokapitalizowaniu TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł.

Zdaniem ekspertów rządowy plan ratowania Kompanii Węglowej nie eliminuje ryzyka zakwestionowania go przez Komisję Europejską jako niedozwolonej pomocy publicznej. W dokapitalizowanie KW mają być bowiem zaangażowane środki publiczne, jednak nie wprost z budżetu, ale poprzez akcje państwowych spółek.

Nasze władze od początku roku konsultują program restrukturyzacji kopalń z przedstawicielami Komisji. Dokumenty w sprawie notyfikacji zostały złożone w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w marcu.

Polscy dyplomaci od samego początku przyznawali, że rozmowy na ten temat będą trudne. Zgodnie z unijnym prawem pomoc publiczna może być przeznaczona jedynie na zamykanie kopalń i to tylko do 2018 r.

Kompania Węglowa SA to największa firma górnicza w Europie. Pracuje w niej ok. 35 tys. osób. W skład Kompanii wchodzi 11 kopalń i 5 zakładów. Zdolność wydobywcza kopalń wynosi ok. 31 mln ton węgla rocznie. Skarb Państwa posiada w niej 100 proc. akcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.