Górnictwo: JSW z zyskiem zamyka pierwszy kwartał

fot: Krystian Krawczyk

Ściana B-2 w pokładzie 401 kopalni Budryk w Ornontowicach daje średnio 3,5 tys. t węgla na dobę. Eksploatacja prowadzona jest systemem podłużnym z zawałem stropu. Ze względu na ochronę powierzchni ściana ma 2 m wysokości, a jej nachylenie nie przekracza 9 st. W tym rejonie górnicy mają do czynienia praktycznie z wszystkimi zagrożeniami naturalnymi, a więc I stopniem zagrożenia tąpaniami, klasą B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I stopieniem zagrożenia wodnego oraz IV kategorią zagrożenia metanowego

fot: Krystian Krawczyk

Po trzech niezwykle trudnych latach dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej nastąpiło odbicie. Oceniono, że wyniki finansowe pierwszego kwartału są bardzo dobre, a przychody Grupy Kapitałowej zdecydowanie wzrosły. Jest to efekt między innymi wzrostu cen węgla i koksu na światowym rynku oraz działań restrukturyzacyjnych podjętych przez spółkę w 2016 r. i zakończonych w marcu 2017 r. 

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał zyskiem netto w wysokości 863 mln zł, w porównaniu do straty w wysokości 59,5 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Spółki. Wynik samej JSW był lepszy i ukształtował się na poziomie 955,4 mln PLN versus 62,0 mln PLN w analogicznym okresie 2016 r.

Wyniki te znalazły przełożenie na rentowność EBITDA Grupy Kapitałowej, która za okres trzech miesięcy 2017 r. wyniosła 1 239,7 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 roku wyniosła zaledwie 112 mln zł.

- Wyniki pierwszego kwartału były dla nas bardzo satysfakcjonujące, musimy jednak pamiętać, że funkcjonujemy na cyklicznym i dynamicznie zmieniającym się rynku. Koncentrujemy się na organicznym rozwoju firmy, dalszej  poprawie efektywności oraz inwestycjach zapewniających zaplanowane wydobycie węgla - podkreśla Daniel Ozon, p. o. prezesa Jastrzębskie Spółki Węglowej. 

W pierwszym kwartale kopalnie JSW wyprodukowały ok 4 mln t węgla, czyli o 340 tys. t mniej niż w analogicznym okresie 2016 r. Łączna sprzedaż węgla, obejmująca dostawy wewnątrzgrupowe i zewnętrzne, została zrealizowana na poziomie 3,83 mln t. Jest to około o 350 tys. t  mniej niż w tym samym okresie 2016 r.

Przychody ze sprzedaży zrealizowano na poziomie 2 376 mln zł, o 973,8 mln zł wyższym niż w I kwartale ub.r. Było to efektem znacznego wzrostu cen węgla koksowego i koksu.

W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego sprzedaż zewnętrzna węgla koksowego wzrosła o 9,1 proc. natomiast sprzedaż wewnętrzna spadła  o 23,8 proc. Główną przyczyną była sprzedaży spółki WZK Victoria. W omawianym okresie sprzedaż węgla do celów energetycznych na rzecz odbiorców zewnętrznych spadła o około 0,2 mln t w stosunku do ubiegłego roku, co było efektem zmniejszonej produkcji tego sortymentu.

Ceny podstawowych produktów w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 roku były wyższe od osiągniętych w tym samym okresie roku poprzedniego. Średnia cena węgla wzrosła o 119 proc., przy czym cena węgla koksowego aż o 162,5 proc., a  węgla do celów energetycznych zaledwie o 7,3 proc. 

Średnia cena koksu sprzedanego w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 r. wzrosła o 80,5 proc. w stosunku do I kwartału 2016. Kluczowy wpływ na wysoki poziom uzyskanych przez JSW cen miały uwarunkowania rynkowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.