Gliwice zbudują cztery nowe węzły przesiadkowe dzięki wsparciu funduszy europejskich

1755701459 gliwice

fot: UM Gliwice

Nowe punkty przesiadkowe powstaną w Łabędach, Brzezince, na osiedlu Kopernika oraz w rejonie Pre-Zero Areny Gliwice

fot: UM Gliwice

Gliwice podpisały cztery umowy o dofinansowanie budowy nowych węzłów przesiadkowych w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Inwestycje o łącznej wartości ponad 90 mln zł zostaną wsparte kwotą blisko 61 mln zł ze środków unijnych.

Jak zwrócił uwagę na środowej konferencji prasowej po podpisaniu umów minister infrastruktury Dariusz Klimczak, dzięki dofinansowaniu unijnemu powstaną ważne dla miasta inwestycje, które poprawią komfort życia mieszkańców Gliwic.

“To nie są projekty, które wpływają wyłącznie na infrastrukturę, ale przede wszystkim na sposób funkcjonowania komunikacji w Gliwicach. (...) Wpłyną na zwykłe codzienne życie każdego, kto chce korzystać z przemieszczania się po Gliwicach“ - dodał.

Nowe punkty przesiadkowe powstaną w Łabędach, Brzezince, na osiedlu Kopernika oraz w rejonie Pre-Zero Areny Gliwice. Mają one usprawnić przesiadki między różnymi środkami transportu, w tym komunikacją autobusową i koleją, a także zapewnić dodatkowe miejsca parkingowe typu “Park and Ride“ i “Bike and Ride“.

Największym przedsięwzięciem będzie budowa węzła przy stacji kolejowej Gliwice-Łabędy, wartości 47,3 mln zł (z czego 32 mln zł to dofinansowanie). Kolejne projekty obejmują m.in. węzeł przesiadkowy przy powstającym przystanku Gliwice Kopernik (koszt ponad 15 mln zł), modernizację punktu w Brzezince (ponad 11 mln zł) oraz budowę węzła Gliwice-Arena przy ul. Pszczyńskiej i Kujawskiej (16,8 mln zł).

Inwestycje mają poprawić dostępność komunikacyjną dzielnic, zwiększyć komfort podróży oraz zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego i rowerów. W ramach projektów przewidziano m.in. infrastrukturę rowerową, biletomaty zasilane energią słoneczną, tablice informacji pasażerskiej oraz rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Nowe węzły przesiadkowe powstaną do 2028 roku i stanowią część szerszej inicjatywy Mobilna Metropolia, w ramach której w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii realizowane są inwestycje integrujące transport publiczny.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych to jednostka, która zarządza funduszami europejskimi dla transportu w Polsce. Podlega Ministerstwu Infrastruktury i Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.