Gliwice rozpoczęły nabór wniosków o dotacje do ekoinwestycji mieszkańców

fot: GZM

GZM prężnie rozwija się. Będzie to jeszcze łatwiejsze dzięki nowym narzędziom

fot: GZM

Gliwicki samorząd rozpoczął nabór wniosków mieszkańców o granty do wymian pieców węglowych w budynkach jednorodzinnych. To jedno z kilkunastu miast regionu, które mogą otrzymać środki na ten cel z funduszy unijnych dzielonych w regionie. Granty będą udzielane w 2022 r. i wiosną 2023 r.

Miasta zamierzają finansować swoje programy grantów kilkumilionowymi transzami funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 - będą to jedne z ostatnich środków tego programu na inwestycje proekologiczne.

Zgodnie z informacjami ze strony o funduszach europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, nabór wniosków miast o te środki RPO trwał do końca czerwca br., przy czym mogły w nim uczestniczyć: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Godów, Katowice, Knurów, Myszków, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze, Żory oraz Żywiec.

O to wsparcie zawnioskował m.in. samorząd Gliwic, który w poniedziałek rozpoczął nabór wniosków mieszkańców do projektu Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Zgodnie z wymaganiami tego konkursu RPO gliwicki samorząd będzie udzielał grantów właścicielom budynków jednorodzinnych na podłączenia do sieci ciepłowniczej, a gdy będzie to technicznie niemożliwe bądź nieuzasadnione ekonomicznie, na wymiany starych źródeł ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

O dofinansowanie należy się starać przed rozpoczęciem wybranego przedsięwzięcia. Ze względów pandemicznych preferowane jest składanie wniosków w formie elektronicznej - zaznaczono w poniedziałkowym biuletynie gliwickiego magistratu. Warto się pospieszyć i jak najszybciej złożyć dokumenty (), bo w określonych przypadkach będzie można uzyskać od 13,5 tys. zł do nawet 36 tys. zł - dodano.

Niektóre inne miasta, biorąc pod uwagę perspektywę wsparcia z RPO, przeprowadziły już nabory wniosków o podobne granty. Urząd miasta Katowice rozpoczął swój nabór 5 maja i zakończył 4 czerwca. Katowicki projekt przewiduje pokrycie do 100 proc. kosztów netto nowego systemu grzewczego. Realizacja wniosków planowana jest od I kw. 2022 r. do końca kwietnia 2023 r.

Podobny nabór wniosków mieszkańców pod kątem środków z tego źródła ogłosił jeszcze w kwietniu samorząd Rybnika. Zgodnie z informacjami tamtejszych samorządowców, projekty takich dotacji były przewidziane pierwotnie do realizacji w 2019 r., co pozwoliłoby mieszkańcom wpisać się w terminy wynikające z uchwały antysmogowej woj. śląskiego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi rybnickim samorządowcom przez urząd marszałkowski, procedura rozstrzygnięcia naboru wniosków o środki dla miast nastąpi w grudniu br. Oznacza to, że umowy miasta z mieszkańcami będą mogły być podpisywane w I kw. 2022 r. W związku z tym granty kierowane będzie do mieszkańców, którzy planują wymianę źródła ciepła w 2022 r., względnie wiosną 2023 r.

Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową do końca 2021 r. w całym woj. śląskim należy zlikwidować niespełniające norm piece używane powyżej 10 lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.