Gliwice przebudują 80-letnie kąpielisko w nowoczesną przestrzeń rekreacji

1728896770 gliwice

fot: G. Ożga/ UM w Gliwicach

Z rankingu wynika, że w Gliwicach warto rozwijać karierę zawodową

fot: G. Ożga/ UM w Gliwicach

Liczące ponad 80 lat Kąpielisko Leśne w Gliwicach zostanie poddane gruntownej modernizacji - przekazał we wtorek lokalny samorząd. Ma ono stać się nowoczesną, dostępną i atrakcyjną przestrzenią rekreacyjną, odpowiadającą potrzebom mieszkańców.

Jak przekazał we wtorkowym biuletynie gliwicki magistrat, tamtejszy Miejski Zarząd Usług Komunalnych rozstrzygnął przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej kompleksowej przebudowy Kąpieliska Leśnego.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła w nim gliwicka firma MWM, która będzie miała na wykonanie projektów 15 miesięcy, od wtorku. Po zakończeniu prac projektowych ogłoszony ma zostać przetarg na wykonanie robót budowlanych.

Rozpoczęcie budowy przewidziane jest w przyszłym roku. Miasto przypomina, że modernizacja kąpieliska została wpisana do wieloletniej prognozy finansowej Gliwic, która przewiduje przeznaczenie na ten cel 17 mln zł w latach 2026-28.

Choć szczegółowe rozwiązania mają być znane po fazie projektowej, miasto sygnalizuje, że zmiany obejmą niemal każdy element obiektu. Planowana jest budowa nowoczesnych niecek basenowych o łącznej pojemności do 8 tys. m sześc., w tym basenu pływackiego, rwącej rzeki i basenu ze zjeżdżalniami.

Każda z tych stref wodnych ma funkcjonować w oparciu o niezależny system cyrkulacji wody, co ma służyć bezpieczeństwu i higienie korzystania.

Miasto przewiduje też utworzenie wokół basenów rozbudowanej strefy rekreacyjnej z alejami spacerowymi, ścieżką biegową, klasycznym placem zabaw i wodnym placem zabaw oraz profesjonalnym boiskiem do siatkówki plażowej.

Zaplanowano strefę relaksu z miejscami do odpoczynku, przestrzenie dla gastronomii mobilnej i pawilon usługowy z zapleczem sanitarnym i technicznym. Mała architektura ma odpowiadać m.in. potrzebom nastolatków i młodych dorosłych.

Założeniem przedsięwzięcia jest zapewnienie dostępności kąpieliska dla osób z niepełnosprawnościami i mających szczególne potrzeby. Nowa infrastruktura ma zagwarantować im swobodę i komfort w całym zmodernizowanym kompleksie.

Przebudowa obejmie też wymianę podziemnej infrastruktury technicznej. Ze względu na jej stan prywatny zarządca kąpieliska udostępnił w tym roku trzy z czterech niecek basenowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.