Gliwice: Flotę PKM zasili 10 autobusów elektrycznych

1530887825 volvo hybryda wroclaw spcc pl

fot: Skandynawsko-Polska Izba Handlowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie będzie musiało oddać otrzymane z NFOŚiGW środki przeznaczone na hybrydowe autobusy

fot: Skandynawsko-Polska Izba Handlowa

- 10 elektrycznych autobusów pojawi się najpóźniej na początku 2022 r. na gliwickich ulicach. W czwartek umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele lokalnych władz, PKM i firmy Volvo, która wygrała przetarg na dostawę pojazdów.

Projekt o wartości blisko 32 mln zł zdobył 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych - podał Urząd Miejski w Gliwicach.

Zgodnie z treścią umowy, w gliwickiej zajezdni pojawi się siedem autobusów dwuosiowych i trzy autobusy trzyosiowe, przegubowe. Wraz z wprowadzeniem do PKM floty o napędzie elektrycznym, w mieście pojawi się odpowiednia infrastruktura techniczna. Stacje ładowania powstaną w zajezdni przy ul. Chorzowskiej oraz w pobliżu przystanków początkowych linii - przy ul. Nowy Świat i Czapli.

"Zanim jednak to nastąpi, PKM w Gliwicach w ramach osobnego postępowania przetargowego sfinansuje niezbędne prace budowlane, przede wszystkim budowę nowej stacji transformatorowej w zajezdni przy ul. Chorzowskiej, a także miejsc do parkowania i ładowania autobusów wraz z okablowaniem" - poinformował magistrat. Lokalny samorząd zaznacza, że zakup elektrycznych autobusów to jedno z działań, których celem jest poprawa jakości powietrza w mieście.

Pierwsze autobusy elektryczne od firmy Volvo pojawią się w Gliwicach po wybudowaniu niezbędnej infrastruktury. Termin zakończenia realizacji projektu to 31 grudnia 2021 r. Nowe pojazdy będą kursować na dwóch liniach - na trasie linii A4 między Teatrem Miejskim w Gliwicach przy ul. Nowy Świat a zajezdnią PKM przy ul. Chorzowskiej oraz na trasie linii nr 676, okrężnej, między Sikornikiem a Szobiszowicami.

Autobusy, które trafią do Gliwic zostaną wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo. Będzie to siedem pojazdów Volvo 7900 Electric o długości 12 metrów, mogących pomieścić ponad 75 pasażerów, oraz trzy autobusy przegubowe Volvo 7900 Electric Articulated o długości 18 metrów, które mogą przewieźć ponad 130 pasażerów.

Wozy będą zasilane bateriami o pojemności 264 kWh (pojazdy krótkie) oraz 330 kWh (przegubowe), które umożliwią przejazd na jednym ładowaniu trasy o długości powyżej 100 km. Ładowanie odbywać się będzie w zajezdni - poprzez gniazdo plug-in oraz przez szybką ładowarkę - pantograf opuszczany na specjalne szyny umieszczone na dachu pojazdu. Takie ładowanie trwa tylko kilka minut.

Niskopodłogowe pojazdy będą przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Zostaną wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej, ładowarki USB dla pasażerów i system Wi-Fi, zapewniający pasażerom bezprzewodowy dostęp do internetu.

Zakup autobusów jest realizowany dzięki unijnemu wsparciu ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Gliwice są kolejnym polskim miastem, do którego trafią zelektryfikowane, miejskie autobusy Volvo. Wcześniej firma dostarczyła takie pojazdy (hybrydy, elektryczne hybrydy i pojazdy w pełni elektryczne) m.in. do Inowrocławia, Sosnowca, Krakowa, Tarnowskich Gór, Leszna i Ełku. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.