Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 084.10 USD (-1.44%)

Srebro

83.97 USD (-1.64%)

Ropa naftowa

101.50 USD (+4.77%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.09%)

Miedź

5.82 USD (-1.08%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 084.10 USD (-1.44%)

Srebro

83.97 USD (-1.64%)

Ropa naftowa

101.50 USD (+4.77%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.09%)

Miedź

5.82 USD (-1.08%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Gliwice:chevrolety z taśmy opla?

Chevrolet cruze

fot: Chevrolet

Ostateczna decyzja o produkcji chevroleta w Europie jeszcze nie zapadła...

fot: Chevrolet

Solidarność z General Motors Manufacturing Poland (GMMP) apeluje do zarządu spółki o podjęcie "zdecydowanych działań na rzecz uruchomienia w gliwickiej fabryce produkcji chevroleta - informuje portal górniczy nettg.pl Mariusz Król, szef związku.

- Rozpoczęcie produkcji chevroleta w Gliwicach leży we wspólnym interesie zarządu spółki i pracowników naszego zakładu. Dla załogi oznacza nie tylko stabilność zatrudnienia, ale także wzrost liczby miejsc pracy nawet o 10 proc.

W publicznych wypowiedziach szefowie General Motors (GM) , zapowiadając uruchomienie produkcji jednego z modeli chevroleta w Europie, wskazywali na:
• Ellesmere Port w Wielkiej Brytanii i
• fabrykę Opla w Gliwicach.

- Patrząc na obecne realia ekonomiczne, zwłaszcza konieczność konkurowania pod względem kosztów z fabrykami koreańskimi, wydaje się, że optymalnym miejscem produkcji chevroleta w Europie są właśnie Gliwice. Ale wiemy, że produkować chevroleta, a najprawdopodobniej będzie to model cruze, chciałaby każda fabryka w Europie. Trzeba więc będzie podjąć intensywne starania, aby przekonać władze GM do ulokowania tej produkcji właśnie u nas - dodaje Król.

Solidarność z GMMP od dłuższego czasu - zarówno na forum Europejskiej Rady Zakładowej GM, jak również podczas bezpośrednich rozmów z przedstawicielami zarządu GM Europe - prowadzi intensywne starania, mające na celu uzyskanie przez gliwicki zakład dodatkowego wolumenu produkcji, w tym także ulokowania produkcji jednego z modeli chevroleta.

- Determinacja europejskich związków zawodowych, domagających się wytwarzania samochodów na europejski rynek w zakładach zlokalizowanych w Unii Europejskiej, zaczyna przynosić skutki. Musimy to wykorzystać - ocenia przewodniczący Król.

Ostateczna decyzja o produkcji chevroleta w Europie jeszcze nie zapadła, dlatego jak najbardziej wskazane wydaje się prowadzenie możliwie szerokich i wielopłaszczyznowych działań, aby ostatecznie została ona ulokowana w gliwickim GMMP.

"Dlatego liczymy na aktywne współdziałanie partnerów społecznych w tej sprawie, jednocześnie deklarując ze strony Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność GMMP wszelką możliwą pomoc" - czytamy w piśmie przesłanym do dyrekcji GMMP przez związkowców.

Gliwicka fabryka Opla zatrudnia blisko 2900 pracowników pracujących na trzy zmiany. Flagowym modelem zakładu jest Astra IV wersji pięciodrzwiowej i trzydrzwiowej oraz wersja GTC. W Gliwicach produkowana jest również Astra III sedan. W tym roku planowane jest uruchomienie produkcji Astry IV w wersjach sedan i cabrio.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Jak zostać kontrolerem finansowym? Ścieżka rozwoju, obowiązki i zarobki

Rola kontrolera finansowego to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków rozwoju. Zawód ten opiera się na dostarczaniu zarządom kluczowych danych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Jeśli szukasz stanowiska, które łączy analitykę z realnym wpływem na biznes i kontaktem z ludźmi, sprawdź, jak skutecznie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju.

Gawkowski: W ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych; polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu.