Gliwice: 9 przedsięwzięć z budżetu obywatelskiego w 2015 r.

Dziewięć inwestycji i remontów zostanie zrealizowanych w 2015 roku w Gliwicach z budżetu obywatelskiego - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gliwicach. W przyszłym roku miasto wyda ok. 1,5 mln zł, w tym m.in. na siłownie pod chmurką.

W tym roku, jak powiedział rzecznik Urzędu Miejskiego Marek Jarzębowski mieszkańcy mogli zdecydować na co wydać 2,5 mln zł. W wyniku przeprowadzonego sondażu wybrano ostatecznie 5 z 37 inwestycji i 4 z 11 zadań remontowych na kwotę blisko 1,5 mln zł. Pozostałe projekty nie zyskały wystarczającego poparcia (zdecydowała m.in. liczba oddanych głosów).

Wśród projektów inwestycyjnych największe poparcie otrzymały: budowa kilku siłowni na wolnym powietrzu, doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej na osiedlu Brzezinka, czy modernizacja skweru przy ul. Derkacza wraz z budową stolików szachowych, placu zabaw i elementów małej architektury.

Łączny przewidywany koszt realizacji pięciu wybranych przez mieszkańców inwestycji wyniesie ok. 705 tys. zł.

W przyszłym roku zrealizowane zostaną również cztery zadania remontowe o łącznym koszcie ok. 753 tys. zł. Mieszkańcy zdecydowali, by m.in. zrewitalizować łąki nad rzeką Ostropką wzdłuż ul. Słowackiego, wyremontować boiska na osiedlu Wójtowa Wieś, przeprowadzić prace remontowo-modernizacyjne w pobliżu Przedszkola Miejskiego nr 28 (wykonać remont chodników, ogrodzenia, zamontować pochylnię dla osób niepełnosprawnych).

W ponad 180-tysięcznych Gliwicach budżet obywatelski jest realizowany po raz drugi. W ubiegłorocznym sondażu udział wzięło 1 tys. mieszkańców, w tym roku ponad 5 tys.

Pierwszym polskim miastem, które wydzieliło budżet obywatelski zwany też partycypacyjnym, był w 2011 r. Sopot. W woj. śląskim coraz więcej miast wprowadza możliwość wskazywania bezpośrednio przez mieszkańców celów, na jakie zostanie przeznaczona część pieniędzy z miejskiej kasy. W stolicy regionu Katowicach do rozdysponowania będzie 10 mln zł, w Częstochowie - ponad 5,7 mln zł, w Tychach i Dąbrowie Górniczej po 5 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.