Flapsy w górę. Ale czy będą wypłacane w każdej górniczej spółce?

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Energia wstrząsu jest określana na 3x10^7 J i miała miejsce w pokładzie 510

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Od 1 stycznia 2026 r. zaplanowano podwyżkę płacy minimalnej. A to oznacza wyższe flapsy. W większości górniczych spółek wartość posiłków profilaktycznych jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej. Zła wiadomość jest taka, że wzrost minimalnego wynagrodzenia jest niewielki, to i podwyżka flapsów będzie symboliczna...

Zarówno w 2023, jak i 2024 roku podwyżka płacy minimalnej miała miejsce dwa razy w roku – od 1 stycznia oraz od 1 lipca. W 2025 r. płacę minimalną podniesiono tylko raz. Wzrost płacy minimalnej oznaczał automatyczną podwyżkę stawki posiłków profilaktycznych, które otrzymują górnicy. Posiłki profilaktyczne to dodatek do górniczego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach.

Płaca minimalna od 1 stycznia 2026 r. będzie wynosić 4806 zł brutto, czyli około 3605 „na rękę”. W 2025 roku płaca minimalna była ustalona na poziomie 4666 zł brutto, czyli 3511 zł netto.

W większości górniczych spółek wartość posiłków profilaktycznych jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej. Tak jest w przypadku największej węglowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej, gdzie dzienna wartość posiłków regeneracyjnych wynosi 1,5 proc. minimalnego wynagrodzenia dla pracowników dołowych i pracowników przeróbki. Jeśli chodzi o pracowników PGG zatrudnionych na powierzchni, to wskaźnik przeliczeniowy ustalono na 1,35 proc. W przypadku pracowników administracji wartość posiłków profilaktycznych to z kolei 0,75 proc. wynagrodzenia minimalnego.

Pracownicy dołowi i przeróbkarze PGG w 2025 r. otrzymywali flapsy w wysokości 69,99 zł za dniówkę. W 2026 r. dostaną 2 zł więcej, dokładnie 72,09 zł.

Czy pracownicy JSW dostaną flapsy?

Przypomnijmy. Zgodnie z porozumieniem z grudnia 2022 r. zawartym pomiędzy zarządem JSW a reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce wdrożono zasady ustalania wartości posiłków w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wartość posiłków wynosi tam także 1,5 proc. kwoty najniższego wynagrodzenia.

Wszyscy pracownicy JSW mają tę samą stawkę, z tym, że osoby, które nie są objęte rozporządzeniem (w rozporządzeniu jest mowa o pracach wykonywanych pod ziemią) odprowadzają od kwoty m.in. podatek, składki ZUS-owskie i w rezultacie otrzymują niższą stawkę „na rękę”. Flapsy w tej spółce w 2026 r. wyniosą także 72,09 zł.

Pracownicy dołowi Południowego Koncernu Węglowego otrzymają 72 zł, z kolei zatrudnieni na powierzchni – 43 zł.

W 2026 r. zaplanowano tylko jedną podwyżkę płacy minimalnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.