EuRoPol Gaz pozywa Gazprom w Moskwie

Polski EuRoPol Gaz pozwał do arbitrażu w Moskwie spółkę Gazpromu o ponad 110 mln dolarów zaległych opłat za tranzyt rosyjskiego gazu do Niemiec w 2006 r. 

- Niedawna wizyta premiera Polski pana Donalda Tuska w Moskwie i dalsze wspólne działania pokazały, że wszystkie kwestie, które do tej pory były sporne, dadzą się w pełni rozwiązać - zapewniał w kwietniu rosyjski prezydent Władimir Putin.

Sprawdzianem tych zapowiedzi może być proces, który szykuje się przed sądem arbitrażowym w Moskwie. EuRoPol Gaz, właściciel polskiej części gazociągu jamalskiego, który pompuje rosyjski gaz do Niemiec, przed tym właśnie trybunałem dochodzi swoich roszczeń od Gazprom Eksportu, eksportowego ramienia potentata gazowego. Sprawa w arbitrażu jest rzadkością w międzynarodowych stosunkach Gazpromu, który spory handlowe z zagranicznymi partnerami woli rozwiązywać poza trybunałem.

Rzecznik EuRoPol Gazu Danuta Tarkowska potwierdziła \"Gazecie Wyborczej\", że spółka złożyła pozew pod koniec lutego o zapłatę zaległych rachunków za tranzyt gazu w 2006 r. Według naszych informacji chodzi o ponad 110 mln dolarów wraz z odsetkami.

Skąd tak horrendalne długi? Stawki opłat EuRoPol Gazu za transport gazu ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie wniosku zarządu spółki. I sprawa ta nie budziła kontrowersji aż do taryfy na 2006 r. Wtedy podzieliła zarząd spółki, której strategicznymi partnerami są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom.

Dwaj członkowie zarządu desygnowani przez Gazprom chcieli niższych opłat za transport gazu niż dwaj pozostali członkowie desygnowani przez PGNiG. Skąd różnica? W swoich kalkulacjach Rosjanie nie wzięli pod uwagę, że do opłat za transport trzeba zgodnie z polskim prawem dołożyć niewielką dopłatę zależną od wartości majątku firmy. Ogranicza to ryzyko bankructwa firmy gazociągowej.

Taką dopłatę, zwaną \"zwrotem z zainwestowanego kapitału\", stosuje się od dawna w innych państwach UE, np. Hiszpanii. Do prawa energetycznego w Polsce została wprowadzona w połowie 2004 r.

Wyznaczoną przez prezesa URE taryfę na 2006 r. desygnowani przez Gazprom członkowie zarządu EuRoPol Gazu zaskarżyli w polskich sądach. I odnieśli sukces. W grudniu 2006 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że prezes URE nie powinien zatwierdzać taryf, skoro dostał w tej sprawie dwa różne wnioski od zarządu spółki. W połowie 2007 r. wyrok zatwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Jednak było to pyrrusowe zwycięstwo Rosjan. Bo jeśli zatwierdzona przez prezesa URE taryfa na 2006 r. jest nieważna, to EuRoPol Gaz powinien stosować ostatnią ważną taryfę - z drugiej połowy 2005 r., ze stawkami dużo wyższymi od zakwestionowanych.

- Różnica między stawkami proponowanymi przez polskich i rosyjskich członków zarządu wynosiła 57 mln zł - powiedział nam zastrzegający anonimowość przedstawiciel spółki.

- Zarząd podjął prawidłową decyzję. Zgodnie z prawem, jeśli nie ustalono nowej taryfy, to należy stosować ostatnią obowiązującą taryfę - ocenia Krzysztof Głogowski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej spółki i były prezes PGNiG. I podkreśla: - Po wyrokach sądowych EuRoPol Gaz zwrócił się o dopłatę za usługi świadczone w 2006 r. do PGNiG i Gazpromu. Kierowany przeze mnie PGNiG uregulował ten rachunek.

Za pośrednictwem firmy Media Metropolis, która obsługuje kontakty prasowe Gazprom Eksportu w Polsce, poprosiliśmy rosyjską spółkę o komentarz. Wczoraj go nie dostaliśmy.

Takich sądowych sporów EuRoPol Gaz z Gazpromem może być więcej, bo desygnowani przez rosyjski koncern członkowie zarządu spółki zaskarżyli także taryfy na 2007 r. i nie uznali taryfy na obecny rok.

Chroniczny spór o taryfy jest faktycznie sporem o władzę w EuRoPol Gazie. Przed laty PGNiG i Gazprom uzgodniły, że jeśli za uchwałą zarządu padnie taka sama liczba przeciwnych głosów, to rozstrzyga głos prezesa - wskazywanego przez PGNiG. Teraz Rosjanie, kwestionując taryfy przegłosowane dzięki głosowi prezesa, kwestionują też jego uprawnienia.

PGNiG już utworzyło 22,5 mln zł rezerwy na ewentualną dopłatę za rachunki EuRoPol Gazu w 2007 r. Natomiast Gazprom w swoich raportach dla inwestorów giełdowych nie informuje ani o takich rezerwach, ani w ogóle o jakichkolwiek kontrowersjach w sprawie zapłaty za usługi EuRoPol Gazu.

Działania rosyjskich członków zarządu są tym bardziej zagadkowe, że większość dochodów spółka przeznacza na spłatę długów u Gazpromu. Innymi słowy, płacąc więcej swojej spółce w Polsce, majętny rosyjski koncern mógłby szybciej odzyskać pożyczone jej pieniądze.

EuRoPol Gaz pozywał już przed arbitrażem w Moskwie Gazprom Eksport o 91 mln dolarów zaległych opłat za tranzyt gazu w 2002 r. Jednak w 2005 r. moskiewski trybunał oddalił pozew polskiej spółki, a ta żaliła nam się, że nie rozumie uzasadnienia tej decyzji. 


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.