Energetyka jądrowa na UW

Wydziały Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego otwierają wspólnie nowy makrokierunek studiów: Energetyka i Chemia Jądrowa – poinformowało Ministerstwo Gospodarki. - Kształcenie kadr i propagowanie wiedzy o energii atomowej to niezwykle ważne elementy Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - mówiła wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska podczas spotkania z kadrą i studentami Wydziałów Fizyki i Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, które odbyło się 1 marca.

Wiceminister Trojanowska powiedziała, że do końca roku przygotowany zostanie Program Polskiej Energetyki Jądrowej. W pierwszym etapie resort gospodarki dostosuje przepisy regulujące funkcjonowanie sektora jądrowego oraz przygotuje wskazania lokalizacyjne pod przyszłe elektrownie. Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej podkreśliła też konieczność kształcenia kadr dla instytucji związanych z energetyką jądrową oraz rzetelnego informowania społeczeństwa.

W listopadzie 2009r. Polska zawarła umowę z francuską Komisją Energii Atomowej (AFNI) na szkolenie tzw. edukatorów. - W ramach umowy 20 pracowników polskich uczelni wyższych odbyło szkolenie we Francuskiej Międzynarodowej Agencji Jądrowej. Zdobytą wiedzę będą następnie przekazywać polskim studentom uczelni wyższych – wyjaśniła Trojanowska.

Uruchomienie kierunków o tematyce jądrowej zapowiadają też inne polskie uczelnie, m.in. Politechnika Wrocławska. Jeszcze w tym roku Ministerstwo Gospodarki ma rozpocząć ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat energetyki jądrowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.