Działała przez blisko pół wieku i wydobyła ponad 90 mln t rudy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przez wiele lat z kopalni Olkusz-Pomorzany wydobywano ponad 2,6 mln t rudy rocznie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Około 140 mln zł będzie kosztować likwidacja kopalni Olkusz-Pomorzany, która z końcem tego roku zakończy wydobycie. Zakład należy do Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław, które są częścią Grupy Kapitałowej Stalprodukt. Kopalnia w ciągu 46 lat działalności wydobyła ponad 92 mln t rudy cynkowo-ołowiowej. Pierwotnie zakładano, że zakończy eksploatację w 2021 r. Pandemia koronawirusa wpłynęła jednak na ceny metali i tym samym zadecydowano, że rok 2020 będzie ostatnim dla kopalni Olkusz-Pomorzany.

O tym, że zakład zostanie zlikwidowany w br., Stalprodukt poinformował w raporcie bieżącym opublikowanym 29 kwietnia.

„Zarząd Spółki, mając na uwadze negatywne skutki społeczne likwidacji Kopalni Olkusz-Pomorzany, podejmie działania, aby w jak największym stopniu złagodzić te skutki” – zasygnalizowano w raporcie.

Kopalnia prowadzi eksploatację na złożach Pomorzany, Olkusz (część zarzucona) oraz Klucze I. Eksploatację złoża Pomorzany rozpoczęto w 1974 r. i do końca 2019 r. wydobyto 82,7 mln t rudy cynkowo-ołowiowej. Eksploatację złoża Olkusz rozpoczęto w 2004 r. i wydobyto 5,8 mln t rudy. Eksploatację złoża Klucze I rozpoczęto w 2009 r. i wydobyto 2,2 mln t rudy.

Przez wiele lat z kopalni Olkusz-Pomorzany wydobywano ponad 2,6 mln t rudy rocznie, o zawartości procentowej cynku powyżej 4 proc. i powyżej 1,7 proc. ołowiu. Od kilku lat spadały wielkość wydobycia oraz zawartość procentowa metali. W 2019 r. wydobycie wyniosło już tylko 1,6 mln t, zawartość cynku była na poziomie 2,6 proc., a ołowiu 1,3 proc.

„Na koniec 2019 r. stan zasobów przemysłowych był na poziomie 3,7 mln t. W roku 2020 zgodnie z planami rocznymi spółki zaplanowano wydobycie na poziomie 1,5 mln t rudy o analizie 2,5 proc. cynku i 0,9 proc. ołowiu. Plan wydobycia realizowany jest zgodnie z założeniami. Tak więc należy szacować, że na koniec 2020 roku zasoby przemysłowe rudy na eksploatowanych przez Spółkę trzech złożach będą na poziomie około 2 mln t” – poinformowano w raporcie.

Zarząd, podejmując decyzję o zakończeniu wydobycia rudy cynkowo-ołowiowej z kopalni Olkusz-Pomorzany z dniem 31 grudnia 2020 r., wziął pod uwagę stan zasobów, tj. ich ilości, jakości i rozlokowanie na poszczególnych oddziałach wydobywczych. Wziął także pod uwagę doświadczenia z likwidowanych kopalń, czyli kopalń Bolesław i Olkusz, będących wcześniej w strukturach ZGH Bolesław, oraz możliwości zapewnienia wielkości i jakości wydobycia po 2020 r., w aspekcie wysokości kosztów produkcji.

„Łącznie z kopalni Olkusz-Pomorzany w latach 1974-2020 zostanie wydobyte 92,3 mln t rudy. Pozostawienie na dzień 31 grudnia 2020 r. tylko około 2 mln t zasobów przemysłowych będzie niewątpliwym sukcesem i należy uznać to za sczerpanie złoża do czysta. Uwzględniając powyższe, z powodu sczerpania zasobów zakończenie wydobycia 31 grudnia 2020 r. wydaje się w pełni uzasadnione” – podkreślono w raporcie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.