Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 759.59 USD (+0.20%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.84 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.07%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 759.59 USD (+0.20%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.84 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.07%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Dwadzieścia lat temu zaprzestano poboru wody pitnej z podziemi tarnogórskich

fot: Tomasz Rzeczycki

Nadszybia szybów Staszic i Maszynowy w Tarnowskich Górach

fot: Tomasz Rzeczycki

Czy drożny i utrzymywany w ruchu szyb górniczy może nie podlegać nadzorowi organów nadzoru górniczego? Taka sytuacja ma miejsce na Górnym Śląsku, a dotyczy dwóch szybów w Tarnowskich Górach. Odkąd pod koniec XIX w. w podziemiach tych szybów zamontowano pompy wodne, szyby te nie służą wydobyciu kruszców. Obecnie mija także dwudziesta rocznica zaprzestania poboru wody, która w latach 1884-2001 była stąd pompowana do sieci wodociągowej części miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Stacja Uzdatniania Wody Miedary Pododdział Staszic znajduje się w południowej części miasta Tarnowskie Góry. Jej właścicielem jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach. Znajdują się tu tuż obok siebie nadszybia dwóch szybów - Staszic i Maszynowy. Potocznie cały ten obiekt nazywany jest Szybem Staszic. Chociaż wyrobiska są pozostałością po czynnej kopalni, a w szybie zamontowana jest klatka do jazdy ludzi i przedział drabinowy, obiekt leży poza obszarem zainteresowania inspektorów OUG.

- Obiekt Stacji Uzdatniania Wody Miedary Pododdział Staszic w Tarnowskich Górach nie podlega nadzorowi i kontroli organów nadzoru górniczego, nie posiada planu ruchu zakładu górniczego oraz planu ruchu zakładu – potwierdza Anna Swiniarska-Tadla, Rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Stacja wodociągowa na Staszicu pełniła swą rolę przez 117 lat. Wykorzystywana była do poboru wody kierowanej m.in. do Bytomia czy Chorzowa. W późniejszym czasie to właśnie tymi szybami schodzono w celu penetracji labiryntu wyrobisk podziemi bytomsko-tarnogórskich. Tędy także przebiega główna sztolnia odwadniająca te podziemia, znana turystom jako Sztolnia Czarnego Pstrąga.

Pobór wody do celów spożywczych zakończył się równe dwadzieścia lat temu. Najpierw, pod koniec lutego 2001 r., wyłączono jedną z dwu studni głębinowych. Było to następstwem tego, że bytomski Sanepid wykrył  podwyższoną zawartość trichloroetylenu w wodzie. Druga studnia głębinowa przy szybie Staszic została wyłączona 17 czerwca 2001 r., co spowodowało m.in. podwyższony poziom wody w Sztolni Czarnego Pstrąga. Mimo tego stacja pomp nadal jest użytkowana przez jej właściciela, ze względu na uwarunkowania techniczne.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, będące gospodarzem turystycznego odcinka wspomnianej sztolni, wyrażało wolę przejęcia stacji wodociągowej przy Staszicu. Komplikacje związane z wprowadzonym w Polsce w marcu 2020 r. stanem epidemii spowodowały jednak, że nie doszło do dalszych kroków formalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu - poinformował w piątek minister ds. nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek. Dodał, że prezydent Karol Nawrocki tym razem nie ma "argumentów przeciwko tej ustawie".

Sebastian Pypłacz: Referendum daje tylko „tak" albo „nie" na pytanie sformułowane z konkretnym interesem politycznym

- Właśnie tak działa populistyczne referendum. Bierzesz temat, który budzi emocje. Formułujesz pytanie tak, żeby odpowiedź była z góry wiadoma. Zbierasz wynik. I używasz go jako mandatu — do czegokolwiek, co akurat potrzebujesz uzasadnić - Sebastian Pypłacz, wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto komentuje zabiegi prezydenta Karola Nawrockiego o przeprowadzenie referendum na temat Zielonego Ładu.

Giełdy lekko w dół po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów po mocnych zwyżkach i nowym rekordzie wszechczasów S&P 500 dzień wcześniej. Inwestorzy analizują doniesienia z Bliskiego Wschodu oraz wyniki amerykańskich spółek.