Dwa projekty wodorowe Grupy Orlen otrzymały 1,7 mld zł bezzwrotnego wsparcia z KPO

fot: Maciej Dorosiński

PKN Orlen podkreślił też, że nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji

fot: Maciej Dorosiński

Projekty Grupy Orlen - Green H2 i Hydrogen Eagle - otrzymały 1,7 mld zł bezzwrotnego wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Środki te będą wykorzystane do produkcji wodoru odnawialnego w procesie elektrolizy zasilanej OZE i wodoru niskoemisyjnego z odpadów komunalnych - podał koncern.

Dotacje dla projektów Grupy Orlen pochodzą z trzeciej części programu “Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru“, który obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny m.in. za udzielanie dofinansowania w tym zakresie.

Oba przedsięwzięcia - Green H2 i Hydrogen Eagle - otrzymały 1,7 mld zł bezzwrotnej dotacji, przy czym środki te pochodzą z KPO, którego celem jest odbudowa potencjału rozwojowego gospodarki oraz wsparcie jej konkurencyjności - poinformował we wtorek koncern.

“Energia jutra zaczyna się dziś. Tak nazwaliśmy naszą strategię do 2035 r. Dla nas to nie tylko hasło, ale jednoznaczne zobowiązanie i słowa, w które wierzymy. Dlatego już dziś budujemy nasze zdolności wodorowe“ - podkreślił prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie. Jak ocenił, otrzymane dofinansowanie pozwoli przyspieszyć inwestycje w ramach Hydrogen Eagle i Green H2.

“Dzięki funduszom z KPO będziemy mogli sprawniej rozwijać i budować infrastrukturę wytwarzania tego paliwa, w efekcie wzmacniając krajową i europejską sieć produkcji wodoru. To także wsparcie rozwoju tej technologii przyszłości, która będzie jedną ze ścieżek dekarbonizacji“ - podkreślił Fąfara.

Orlen przypomniał, że rozwój technologii wodorowej w ramach transformacji energetycznej to kluczowy element jego strategii. Wskazał, że w perspektywie do 2035 r. zakłada rozbudowę portfela projektów produkcji wodoru poprzez proces elektrolizy o łącznej mocy około 0,9 GW, z czego w Polsce planowane jest około 0,7 GW. Pozostała część zapotrzebowania będzie zaspokajana importem wodoru lub jego pochodnych szlakami morskimi, w miarę dostępności infrastruktury importowej.

Orlen podkreślił, że w ramach Hydrogen Eagle przewiduje budowę zdywersyfikowanych źródeł wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego. Wodór będzie produkowany zarówno z odnawialnych źródeł energii, jak i z odpadów komunalnych w technologii Waste-to-hydrogen. “Hydrogen Eagle nie tylko wzmocni europejską infrastrukturę wodorową, ale także przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii“ - zaznaczył koncern.

Green H2 to z kolei projekt Lotos Green H2 - spółki celowej wchodzącej w skład Grupy Orlen, który zakłada wytwarzanie wodoru odnawialnego wykorzystywanego w procesach rafineryjnych przy produkcji paliw w Gdańsku. Częścią programu ma być instalacja elektrolizera o mocy 100 MW połączonego z instalacją magazynowania energii.

Niedawno fundusz Orlen Venture Capital zainwestował w norweską firmę Hystar, producenta wysoce wydajnych elektrolizerów PEM do masowej produkcji zeroemisyjnego wodoru. “Inwestycja zapewni wsparcie technologiczne dla projektów wodorowych realizowanych w Grupie Orlen“ - zapowiedział koncern.

Orlen i jego spółki zależne to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.